XLIX Konkurs Recytatorski Fundacji W. Reymonta im. Marii i Czesława Sadowskich przeszedł do historii. Moc wrażeń i przeżyć, cudowna atmosfera, gościnność i serdeczność organizatorów imprezy, profesjonalizm – tak można opisać Konkurs, który odbył się w Hamilton w Kanadzie 2 czerwca 2019 r.
Wielkie słowa uznania dla Fundacji W. Reymonta, całego Kuratorium, rzeszy wolontariuszy za włożoną pracę w przygotowanie Konkursu, za umożliwienie polonijnym dzieciom i młodzieży udziału w zmaganiach z żywą mową. Na uwagę zasługuje fakt, że do udziału w tym przedsięwzięciu zgłosiły się także dzieci z grupy przedszkolnej, wykazując się wspaniałymi umiejętnościami.
Uczestnicy zaprezentowali swój kunszt recytatorski, nad którym pilnie pracowali wspólnie z nauczycielami ze swoich szkół,
a także ze swoimi rodzicami. Wybór najlepszej trójki w każdej z kategorii był niełatwy, ponieważ wszyscy pokazali wysoki poziom deklamacji. Ciężkie zadanie miało jury, któremu przyszło ocenić zmagania z trudną sztuką recytacji.
Uczniowie zadziwiali doskonałym opanowaniem pamięciowym, czasami bardzo długich tekstów oraz ciekawą, bardzo dojrzałą, interpretacją wierszy różnych autorów i fragmentów prozy Wł. Reymonta.
Konkurs był prawdziwą ucztą duchową. Z wielką przyjemnością wspominam pracę w jury, wspaniałą atmosferę panującą podczas finału i Koncertu Galowego Laureatów. Dumą i nadzieją napawa poziom uczestników. Wielka w tym zasługa zarządu Fundacji na czele z Prezesem p. Kazimierzem Chrapką, którzy nieustannie pracują nad propagowaniem kultury polskiej w Kanadzie, utrzymaniem dziedzictwa narodowego wśród Polonii.
W tegorocznej edycji na wyjazd do Polski zakwalifikowali się: Urszula Mastej, David Makarczyk i Paulina Czapińska. Laureaci będą reprezentować kanadyjską młodzież polskiego pochodzenia oraz Fundację im. W. Reymonta z Kanady na XV Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Mówimy Reymontem”, który odbędzie się na Mazowszu w Koziebrodach, 20 – 22 września 2019 roku. Czekamy na nich z niecierpliwością.
Jestem zaszczycona zaproszeniem do prac w charakterze członka jury, ale muszę również podziękować za wspaniały pobyt w Kanadzie przede wszystkim Państwu Kazimierzowi i Wiesławie Chrapkom, ale także Małgorzacie i Witoldowi Jaroszewskim, Monice Karpińskiej, Danucie Warszawskiej, Danucie Azman-Zielińskiej oraz całej rzeszy serdecznym ludziom, których nie sposób wymienić z imienia i nazwiska, a dzięki którym polska delegacja mogła zwiedzić niezwykłe miejsca między innymi: Ripleys Aquarium w Toronto, Niagara Falls, Polski Cmentarz Halerczyków, najwyższą po Burj Khalifie wieżę świata – CN Tower w Toronto, skanseny indiańskie, osadę Menonitów.
Mogliśmy przekonać się, jak produkowany jest jeden z najsłynniejszych przysmaków Kanady – syrop klonowy, a także uczestniczyć w spotkaniu z Konsulem RP w Toronto. Dziękujemy za serdeczność, gościnność, poświęcony nam czas. Z najserdeczniejszymi pozdrowieniami dla wszystkich.
Mirosława Lechowska
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Klubu Szkół Reymontowskich, Nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr3 im. Wł. St. Reymonta w Brzezinach
Zdobywcy złotych, srebrnych i brązowych medali podczas XLIX Konkursu Recytatorskiego Fundacji W. Reymonta im. Marii i Czesława Sadowskich organizowanego z okazji 100 – Lecia Uzyskania Praw Wyborczych przez Polki
“ Dążenie do wolności jest wielką siłą człowieka” Antoni Kępski
Dnia 2 czerwca 2019 roku odbył się w Hamilton Finał i Koncert Galowy Laureatów 49 Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Fundację im. Władysława Reymonta w Kanadzie.
Jury Konkursu w składzie:
Potr Cwynar – London
Piotr Hofman – Niagara on the Lake
Magdalena Kapron – Hamilton
Józef Kochniarczyk – Polska
Mirosława Lechowska – Polska
Krystyna Sowińska – Oakville
Janusz Tomczak – Edmonton
wyłoniło zdobywców złotych, srebrnych i brązowych medalistów w każdej grupie wiekowej
* recytatorzy indywidualni
Grupa I – Klasa 1-2
1. Zubik, Zuzanna – Edmonton
2. Pluchowska, Monika – Edmonton
3. Dziewierz, Ewa – Hamilton
Grupa II – Klasa 3-4
1. Pluchowska, Maria – Edmonton
2. Grela, Evelina – Kitchener
3. Punturiero, Emilia – Brantford
Grupa III – Klasa 5-6
1. Szewczyk, Amelia – Hamilton
2. Dziewierz, Michael – Hamilton
3. Lach, Kaya* – Mississauga
Grupa IV – Klasa 7-8
1. Szewczyk, Martyna – Hamilton
2. Czapiński, Paulina* – Toronto
3. Hatko, Natalia – Edmonton
Grupa V – Klasa 9-10
1. Małek, Jessica – Hamilton
2. Makarczyk, David – Windsor
3. Królikowski, Amelia – Montreal
Grupa VI – Klasa 11-13
1. Mastej, Urszula* – London
2. Musial, Victoria – Mississauga
3. Zarzecki, Piotr – Toronto
Na podstawie łącznej punktacji Finału Konkursu (proza W.Reymonta) i Galowego Koncertu Laureatów (poezja), zwycięzcą 49 Konkursu Recytatorskiego Fundacji im. W. Reymonta została Urszula Mastej z London.
Kolejne miejsca uzyskali: David Makarczyk z Windsor, Jessica Malek z Hamilton, Martyna Szewczyk z Hamilton i Paulina Czapińska z Toronto.
Ponieważ Jessica i Martyna już brały udział w konkursie w Polsce, w tym roku na wyjazd do Polski zakwalifikowali się: Urszula Mastej, David Makarczyk i Paulina Czapińska.
Będą oni reprezentować kanadyjską młodzież polonijną oraz Fundację im. W. Reymonta z Kanady na XV Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Mówimy Reymontem”, który odbędzie się w Koziebrodach na Mazowszu, 20 – 22 września 2019 roku.
Dziękuję wszystkim uczestnikom Konkursu Recytatorskiego za wspaniałe recytacje i ucztę duchową zgotowaną publiczności, rodzicom i nauczycielom.
W tym roku otrzymaliśmy 275 zgłoszeń z Alberty , Brytyjskiej Kolumbii, Ontario i Quebec ( w tym 19 zgłoszeń indywidualnych ). W II Etapie Konkursu udział wzięło 12 szkół a 53 nauczycieli przygotowywało uczestników Konkursu.
Komitet Konkursu Recytatorskiego przyznał dyplomy dla szkół, które przygotowały najwięcej uczniów do Konkursu, oraz dla nauczycieli najbardziej zaangażowanych w eliminacjach 48 Konkursu Recytatorskiego.
Dziękuję nauczycielom i rodzicom za przygotowanie dzieci i młodzieży do udziału w Konkursie. Laureatom Konkursu życzę miłego pobytu w Polsce i wielu wrażeń ze spotkania z recytatorami Szkół Reymontowskich w Polsce. Do zobaczenia w przyszłym roku na 50-tej – JUBILEUSZOWEJ edycji konkursu.
Gośćmi Honorowymi Konkursu byli:
– Jego Ekscelencja dr Andrzej Kurnicki, Ambasador RP w Kanadzie
– Teresa Berezowska – Przewodnicząca Rady Polonii Świata
– Janusz Tomczak – Prezes Zarządu Głównego Kongresu Polonii Kanadyjskiej
– dr Łukasz Mudrak delegat rektora KUL do spraw Polonii
– Mirosława Lechowska – Przewodnicząca Ogólnopolskiego Klubu Szkół Reymontowskich
Liczni prezesi i przedstawiciele organizacji polonijnych, recytatorzy z Polski, Alberty, Brytyjskiej Kolumbii, Ontario i Quebec.
Kazimierz Chrapka
Przewodniczący Komitetu Konkursu Recytatorskiego
Zdjęcia: Tomasz Kromka