Zgodnie z nowo ujawnioną listą wyrobów plastykowych jednorazowego użytku, plastikowe torby na zakupy, słomki, patyczki do mieszania, pierścienie sześciopakowe, sztućce i pojemniki na żywność wykonane z trudnych do recyklingu tworzyw sztucznych będą  w całym kraju wyeliminowane z użytku do końca 2021 roku.

Minister środowiska i zmian klimatycznych Jonathan Wilkinson ogłosił kolejne kroki planu rządu federalnego w kierunku osiągnięcia zerowej ilości odpadów plastikowych do 2030 roku.

Wilkinson, przyznał że trudno iść do sklepu spożywczego nie przynosząc do domu jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, zwłaszcza opakowań żywności, ale “to musi się zmienić”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wiosną Wilkinson sygnalizował, że zakaz produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych może zostać opóźniony z powodu pandemii, obecnie rząd federalny twierdzi, że zakaz nie wpłynie na dostęp do środków ochrony indywidualnej ani innych tworzyw sztucznych używanych w placówkach medycznych.

„Badamy również rozwiązania w zakresie recyklingu środków ochrony indywidualnej tam, gdzie jest to bezpieczne, oraz możliwości ich biodegradacji” – poinformował  Wilkinson.

Ze względu na pandemię i trwające ograniczenia zdrowotne wiele restauracji musiało przestawić się na jedzenie na wynos i zaopatrywać klientów w plastikowe sztućce, i dopiero okaże się, jaki wpływ finansowy zakaz będzie miał na te biznesy.

Minister środowiska powiedział, że rząd wybrał te produkty, ponieważ istnieją już łatwo dostępne i niedrogie alternatywy, i chociaż wiele produktów będzie musiało nadal być jednorazowego użytku, muszą  nadawać się do recyklingu.

„W kontekście dań na wynos skupiamy się  na polistyrenie, który jest substancją bardzo trudną do recyklingu. Wiele, wiele restauracji oferujących dania na wynos już przeszło od styropianu do innych form, czy to tektury, czy innych form papieru, które nadają się do recyklingu ”- powiedział Wilkinson.

Według danych rządu federalnego Kanadyjczycy wyrzucają rocznie trzy miliony ton odpadów z tworzyw sztucznych, z których tylko dziewięć procent poddaje się recyklingowi, a około jedna trzecia tworzyw sztucznych używanych w Kanadzie to produkty jednorazowego użytku lub produkty krótkotrwałe.