Historia pierogów jest bardzo stara, dodam tylko że pochodzą z Azji a do Polski przywędrowały ze wschodu. Pierogi ruskie, domowe, tradycyjne są nie lada rarytasem. Przepis na nie jest zaskakująco prosty, a smak wspaniały. Wymaga to trochę pracy, ale efekt powala, z pewnością nie pożałujesz!

Historia pierogów ruskich zaskakuje… Kiedyś, gdy tereny obecnej Ukrainy należały do Polski – pierogi z serem i ziemniakami były pierogami polskimi. Dlatego dziś, szukając na Ukrainie „ruskich” – musimy zamówić „polskie”. Dopiero po II wojnie światowej – po utracie Lwowa – pierogi polskie stały się ruskimi, często goszcząc w politycznych anegdotach z barów mlecznych. Oto jedna z nich……..

W Legnicy, która w PRL-u była bazą wojsk radzieckich nazywano je „legnickimi” ale zdarzyło się, że nowozatrudniony pracownik baru zadał pytanie konsumentom na sali

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

– Kto zamawiał ruskie? Cisza. Kto zamawiał ruskie?  – Nikt, same przyszły… padła odpowiedź.

Dla młodszych odbiorców: anegdota nawiązuje do ówczesnej sytuacji politycznej.

Najkrócej rzecz biorąc ruskie pierogi są najprawdopodobniej polskie. Przed wojną popularne były one na Ukrainie, tam ze względu na ich oryginalne pochodzenie nazywano pierogami polskimi, po II wojnie światowej, gdy Lwów i okoliczne ziemie trafiły do ZSRR pierogi zaczęto nazywać ruskimi, ale nie od Rosji, a od dawnej Rusi Czerwonej, czyli terenów Kresów Wschodnich. Najdłużej nowa nazwa pierogów nie przyjmowała się we Wrocławiu, nie były nazywane pierogami polskimi, ale lwowskimi, właśnie tam, gdzie było najwięcej repatriantów z Lwowa, bo dla nich Lwów to nie była wroga obca Rosja tylko ich ukochany polski dom.

Składniki na ciasto

    350 g mąki,  jajko,  sól,  150 ml wody,  40 g masła do polania

Składniki na nadzienie

    700 g ziemniaków

    300 g sera twarogowego

    3-4 cebule

    30 g masła

    sól

    pieprz

Ziemniaki umyj i obierz, następnie ugotuj w osolonej wodzie. Ostudź i zmiel razem z twarogiem. Pokrojoną w kostkę cebulę podsmaż na złoty kolor, następnie wymieszaj z masą twarogowo-ziemniaczaną, dodaj do smaku sól i pieprz. Farsz gotowy.

Mąkę utrzyj z jajkiem, dodaj sól i wodę, zagnieć i wyrób ciasto., Włóż do miski i zakryj, aby ciasto nie wyschło. Po ok 30 minutach jak ciasto odpoczęło podziel je na części i każdą rozwałkuj na cienko. Wytnij krążki najwygodniej będzie to zrobić za pomocą szklanki. Na środek każdego krążka z ciasta nałóż nadzienie (po ok 1 łyżeczce), złóż na pół i dokładnie zlep brzegi. Zlepione układaj na podsypanej mąką desce do krojenia pod wilgotna ściereczką, aby nie obeschły.

W garnku zagotuj osoloną wodę, gdy zacznie wrzeć wrzucaj partiami zlepione pierogi. Gotuj około trzech minut, do czasu wypłynięcia ich na powierzchnię. Pierogi wyjmuj za pomocą łyżki cedzakowej i wrzucaj do gotowania następne partie. Podawaj gorące polane roztopionym masłem lub roztopioną słoniną ze skwarkami.

 

FARSZ DO PIEROGÓW Z MIĘSEM

700 g ugotowanego mięsa wołowego (z zupy, rosołu lub ugotowanego do miękkości z włoszczyzną), wieprzowego lub drobiowego,  2 cebule,  3 łyżki oleju,  sól,  pieprz

Na patelni rozgrzewamy olej, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i podsmażamy do zrumienienia. Mięso mielimy w maszynce. Do zmielonego mięsa dodajemy 4 łyżki podsmażonej cebuli, doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy na jednolitą masę. OK.

 

FARSZ DO PIEROGÓW Z KASZĄ

kasza gryczana – 200 g

boczek wędzony – 180 g

twaróg tłusty – 250 g

cebula – 2 szt.

oliwa – 1 łyżka

sól i pieprz do smaku

jajko kurze – 1 szt

Gotujemy kaszę na sypko. Cebulę drobno posiekaną i podsmażamy razem z boczkiem na rozgrzanej oliwie aż się zeszkli. Mieszamy kaszę z pokruszonym serem, boczkiem i cebulą. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Odstawiamy na pół godziny w chłodne miejsce. OK.

 

FARSZ DO PIEROGÓW ZE SZPINAKIEM

szpinak mrożony 0,5 kg

jaja 2 sztuki

twaróg 100 gram

cebula 2 sztuki

czosnek 6 ząbków

sól, pieprz do smaku

Cebulę obieramy, kroimy w kostkę i podsmażamy na niewielkiej ilości oleju. Dodajemy szpinak i podsmażamy ok 10 minut, lub nieco dłużej, na wolnym ogniu, bez przykrycia tak by odparowała woda. Odstawić do całkowitego wystudzenia. Wbijamy jaja, dokładnie mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem do smaku.

Obieramy czosnek i drobno siekamy, twaróg rozdrabniamy na małe kawałki. Wszystko dodajemy do zimnego szpinaku i jeszcze raz dokładnie mieszamy. Proces lepienia pierogów i gotowania przebiega tak jak w przepisie na „ruskie”. Smacznego.

Bogusław Sypień