Późnym wieczorem w niedzielę Chiny wystrzeliły rakietę nośną Long March 4C , kończąc plan startów na 2020 rok.
48-metrowa rakieta uniosła się o 23:44 z kosmodromu Jiuquan Satellite Launch Center na północno-zachodniej pustyni Gobi, umieszczając satelitę teledetekcyjnego Yaogan 33 i małego eksperymentalnego satelitę na orbicie heliosynchronicznej, głosi oświadczenie chińskiej Aerospace Science and Technology Corp, czołowego krajowego dostawcy usług kosmicznych w Chinach.
Był to 357 start rodziny rakiet Długi Marsz.
Przy masie startowej 250 ton, Long March 4C jest używany głównie do wysyłania satelitów na orbitę heliosynchroniczną. Jest w stanie transportować satelity o łącznej wadze 2,8 tony na typową orbitę synchroniczną ze Słońcem – 700 kilometrów nad Ziemią.
Yaogan 33 ma za zadanie przeprowadzać eksperymenty naukowe oraz badania zasobów morskich i lądowych, stwierdza w komunikacie państwowe konsorcjum, zauważając, że misja kończy roczny harmonogram startów kosmicznych w Chinach.
W 2020 roku Chiny wystrzeliły łącznie 39 rakiet nośnych, z czego cztery zakończyły się niepowodzeniem.
Trzy rakiety z serii Long March 5 zostały wystrzelone w roku 2020, przenosząc w kosmos załogowy statek kosmiczny nowej generacji, pierwszą chińską sondę Marsa i księżycowy próbnik Chang’e 5, który przywiózł na Ziemię 2 kg księżycowych skał.
W 2021 r. najważniejsze loty kosmiczne w Chinach będą dotyczyły programu budowy krajowej stacji kosmicznej, której uruchomienie planowane jest na pierwszą połowę 2021 r.
Moduł, Tianhe, czyli Harmonia Niebios, będzie składał się z trzech części. Zostanie wyposażony w trzy luki dokujące zarezerwowane dla statków załogowych lub towarowych oraz dwa miejsca postojowe służące do łączenia się z laboratoriami kosmicznymi. Będzie też właz do wyjścia astronautów w przestrzeń kosmiczną.
Moduł będzie miał 16,6 metra długości i 4,2 metra średnicy
W ciągu kolejnych dwóch lat łącznie 11 misji Long March 5B, Long March 7 i Long March 2F umieści główne komponenty stacji na orbicie.
Stacja nazwana Tiangong lub Heavenly Palace, będzie się składać z trzech elementów – modułu podstawowego połączonego z dwoma laboratoriami kosmicznymi – o łącznej masie ponad 90 ton.
Oczekuje się, że stacja kosmiczna uzyska pełną zdolność operacyjną około 2022 roku i będzie działać przez około 15 lat.