Przywódcy UE i Chin zakończyli negocjacje za pośrednictwem łącza wideo
UE pochwaliła Pekin za bezprecedensowe zobowiązanie do zapewnienia unijnym przedsiębiorstwom dostępu do rynku i przewidywalności
Prezydent Chin Xi Jinping mówi, że porozumienie „pokazuje determinację i zaufanie Chin do wspierania otwartości na wysokim szczeblu”
Unia Europejska i Chiny zakończyły maraton negocjacyjny w sprawie paktu inwestycyjnego – poinformowali w środę przywódcy bloku po rozmowie wideo z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.
UE pochwaliła Pekin za bezprecedensowe zobowiązanie zapewnienia dla szeregu europejskich przedsiębiorstw szerokiego dostępu do rynku.
Xi podkreślił, że porozumienie „pokazuje determinację i zaufanie Chin do wspierania otwartości na wysokim szczeblu”.
An investment deal between China and the EU, which would give the bloc's firms better access to the Chinese market, better competition conditions and protections for investments, is likely this week https://t.co/51P3KdIdTv pic.twitter.com/5Y1VJHpyaO
— Reuters (@Reuters) December 29, 2020
Czyniąc aluzję do stosdunków ze Stanami Zjednoczonymi Xi powiedział przywódcom UE, że w nadchodzącym roku powinni współpracować z Chinami.
„Wkrótce nadejdzie rok 2021. Jako dwie wiodące potęgi świata, dwie cywilizacje, Chiny i Europa, powinny wykazać zaangażowanie, działać proaktywnie, wzmacniać dialog, pogłębiać zaufanie, właściwie radzić sobie z różnicami, łączyć ręce, aby rozwijać nowe możliwości i zapoczątkować nową erę ”– powiedział Xi
W kwestii pracy przymusowej UE stwierdziła w oświadczeniu: „Chiny zobowiązały się do skutecznego wdrożenia ratyfikowanych konwencji MOP [Międzynarodowej Organizacji Pracy] oraz do podjęcia działań na rzecz ratyfikacji podstawowych konwencji MOP, w tym dotyczących pracy przymusowej.
Umowa „znacząco poprawiłaby” szanse inwestorów z UE, określając jasne obowiązki chińskich przedsiębiorstw państwowych, zakazując przymusowych transferów technologii i innych praktyk zakłócających oraz zwiększając przejrzystość dotacji – stwierdza UE.
„Spoglądając poza negocjacje, UE ponownie wyraziła oczekiwanie, że Chiny wezmą udział w negocjacjach w sprawie subsydiów przemysłowych w WTO [Światowej Organizacji Handlu]”
„Uczestnicy z zadowoleniem przyjęli aktywną rolę niemieckiej prezydencji w Radzie, a zwłaszcza kanclerz Angeli Merkel, która położyła szczególny nacisk na stosunki UE-Chiny i w pełni poparła negocjacje UE z Chinami”.
Von der Leyen napisała na Twitterze: „W przyszły świat post-Covidowy potrzebuje silnych relacji UE-Chiny, aby liść naprzód. Ale to wymaga współpracy, wzajemności i zaufania – szczególnie w naszych stosunkach handlowych i inwestycyjnych. Cieszę się, że mogę porozmawiać na ten temat z Prezydentem Xi, wspólnie z [Michelem] ”.
Zakończenie negocjacji może dać Pekinowi dyplomatyczną dźwignię przed inauguracją Joe Bidena na prezydenta USA, który sygnalizował zamiar przeciwstawienia się rosnącym Chinom.
Oznaczałoby to również kolejną kluczową umowę gospodarczą dla Pekinu w tym roku po podpisaniu w listopadzie regionalnego kompleksowego partnerstwa gospodarczego, które obejmuje 15 krajów Azji i Pacyfiku.
Komisja Europejska starała się umniejszyć obawy że porozumienie „wpłynie na zaangażowanie bloku we współpracę transatlantycką, która będzie miała zasadnicze znaczenie dla sprostania wielu wyzwaniom stworzonym przez Chiny”.
Chiny zgodziły się również działać na rzecz ratyfikacji kluczowych konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczących zakazu pracy przymusowej lub obowiązkowej, kluczowej kwestii, która kiedyś utknęła w martwym punkcie rozmów i uderzyła w globalny wizerunek Pekinu oraz zaszkodziła jego stosunkom dyplomatycznym z krajami zachodnimi.
Pekin zaprzeczył doniesieniom zagranicznych mediów, że korzystał z pracy przymusowej w Xinjiangu i powiedział, że środki wprowadzone w regionie mają na celu walkę z terroryzmem.
Niedawno Elijan Anayit, rzecznik biura informacyjnego rządu regionalnego Xinjiangu, zaprzeczył doniesieniom, że ośrodki kształcenia i szkolenia zawodowego są pożytecznym i pozytywnym sposobem przeciwdziałania separatyzmowi i terroryzmowi.
Uczestnicy szkoleń w ośrodkach biorą udział w programach edukacyjnych i szkoleniowych z zakresu standardowego języka chińskiego w mowie i piśmie, znajomości prawa, umiejętności zawodowych i deradykalizacji.
Ablajan Ablat, były stażysta w ośrodku kształcenia i szkolenia zawodowego w prefekturze Aksu, powiedział, że studiując w tym ośrodku, poprawił swój poziom języka chińskiego w mowie i piśmie, opanował umiejętności konserwacji samochodów i dostrzegł szkodliwość religijnego ekstremizmu.
Ekstremizm religijny wykorzystuje ludzi takich jak on do wywoływania konfliktów między muzułmanami a innymi grupami etnicznymi i wzniecania nienawiści – powiedział.
Zauważając, że czas spędzony w ośrodku był dla niego punktem zwrotnym i nowym początkiem, Ablajan Ablat powiedział, że uratował go rząd i nauczyciele.
Obecnie jest właścicielem warsztatu samochodowego i zarabia ponad 10 000 juanów miesięcznie, a także pracuje jako tłumacz dla biznesmenów kupujących lokalne produkty rolne podczas jesiennych zbiorów, co daje mu około 30 000 juanów rocznie.