Jak co roku Polacy właściwie zapomnieli o rocznicy Powstania Styczniowego. Na serwisie Polskiej Agencji Prasowej znalazłem tylko informację o złożeniu kwiatów przez prezydenta Polski na kwaterze powstańców na warszawskich Powązkach Wojskowych.
O polskich bohaterach zapomniały jak co roku liczne organizacje aspirujące do miana patriotycznych – i nie ma co tego zwalać na pandemie, bo tak jest co roku w wypadku tej i wielu innych rocznic.
Z inicjatywy warszawskiego aktywisty Damiana Bieńko (prowadzącego profil Nacjonalizm na Facebooku) kilka osób (ze skrajnych wobec siebie stron nieformalnej sceny politycznej) zapaliło znicze w miejscach związanych z Powstaniem Styczniowym w Warszawie. Był to taki wyjątek potwierdzający regułę braku zainteresowania historią Polski we współczesnej Polsce.
Znicze zapłonęły w Parku im. Romualda Traugutta, przy krzyżu w miejscu, gdzie Rosjanie zamordowali Romualda Traugutta, Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego 5 sierpnia 1864. W miejscu tym był tylko wieniec od władz stolicy.
Oddano hołd pomordowanym polskim patriotom, zapalając znicze w Bramie Straceń Cytadeli Warszawski – zbudowanej w latach 1832–1834 przez Rosjan twierdzy, która miała służyć zaborcy do pacyfikacji Warszawy w razie kolejnego powstania.
Osoby oddające hołd bohaterom zapaliły też znicze na grobach powstańców w ich kwaterze na cmentarzu wojskowym na Powązkach.
Powstanie Styczniowe Wybuchło w 1863 roku. Jego celem było wyzwolenie ziem polskich spod okupacji Rosji. Trwało 16 miesięcy. Przez szeregi powstańców przeszło 100.000 osób. Powstańcy stoczyli 1228 potyczek z armią rosyjską. Powstanie pacyfikowało 342.000 rosyjskich żołnierzy (50% wszystkich sił militarnych w ówczesnej Europie). Rosjanie stracili 4500 żołnierzy (3343 w Królestwie Polskim). W Powstaniu zginęło 30.000 Powstańców, 12.000 polskich patriotów Rosjanie wysłali na katorgę, 40.000 powstańców i osób oskarżonych o wspieranie Powstania zesłano na Sybir i na Kaukaz, 10.000 powstańców wyemigrowało. Rosjanie skonfiskowali 1780 majątków (z tego 1600 w Królestwie Polskim). Majątki te właściwie za darmo zostały przekazane w ręce Rosjan [i kolaborujących z Rosjanami Żydów]
Represje po Powstaniu Styczniowym
1863
Jan Bodakowski