Zespół naukowców z Montreal Heart Institute uważa, że ​​znalazł skuteczną broń przeciwko COVID-19: kolchicynę, tabletkę doustną już znaną i stosowaną w innych chorobach.

Dla dr Jean-Claude Tardif, który kierował badaniami, powiedział, że jest to bardzo ważne odkrycie, gdyż Kolchicyna jest pierwszym skutecznym lekiem doustnym stosowanym w leczeniu pacjentów pozaszpitalnych

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy to zaoferować lek dla Quebecu i dla całego świata” – powiedział Tardif.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W badaniu ColCorona wzięło udział 4159 pacjentów, u których rozpoznanie COVID-19 zostało potwierdzone testem nosowo-gardłowym (PCR).

Analiza badania wykazała, że ​​kolchicyna zmniejszyła liczbę hospitalizacji o 25 procent, potrzebę wentylacji mechanicznej o 50 procent, a zgony o 44 procent.

„To pierwsza nadzieja dla pacjentów z COVID,  i nadzieja, że nie będą mieli powikłań” – powiedział Tardif. Wcześniej „nie było tabletek, które można było przyjmować doustnie i zmniejszyć ryzyko”.

Tardif powiedział, że wierzy, że przepisanie leku może pomóc szybko zmniejszyć zatory w szpitalach i obniżyć koszty opieki zdrowotnej w Quebecu i innych miejscach.

„Nasze badanie wykazało skuteczność leczenia kolchicyną w zapobieganiu zjawisku poważnej burzy zapalnej i zmniejszaniu powikłań związanych z COVID-19” – dodał.

Ponieważ kolchicyna jest dobrze poznanym lekiem, można by ją bardzo szybko zastosować w leczeniu osób z COVID-19 – twierdzi naukowiec.

„Kolchicyna jest stara jak jest – leczymy nią dnę od setek lat – więc jest dostępna w aptekach” – powiedział Tardif.

„Tak więc każdy lekarz, który jutro to przeczyta, może zdecydować o przepisaniu leku, jeśli chce”.

W piątek wieczorem premier Quebecu, Francois Legault, nazwał badanie na portalach społecznościowych „wspaniałą wiadomością”.

Wiosną Legault powiedział, że badanie Colcorona było jednym z największych badań na świecie badających sposoby walki z wirusem.

Badanie przy zachowaniu  wszelkich standardów zostało przeprowadzone w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Europie, Ameryce Południowej i Afryce Południowej.

Badania koordynowało Centre de Coordination des Essais Cliniques de Montréal (MHICC) z Montreal Heart Institute.


Kolchicyna – organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów o silnie toksycznym działaniu, także lek stosowany w leczeniu dny moczanowej.

Otrzymywany jest z nasion zimowita jesiennego (Colchicum autumnale). Dawka śmiertelna to ok. 1 mg/kg masy ciała. W dawkach terapeutycznych wykazuje działanie przeciwzapalne, antymikrotubularne (zatrzymując podział komórki na etapie metafazy poprzez uniemożliwienie wytworzenia mikrotubul wrzeciona kariokinetycznego) i zmniejszające wytwarzanie kwasu moczowego.

Nawet dawki lecznicze są toksyczne, dłuższe stosowanie na skutek odkładania się trucizny w tkankach doprowadza do wyłysienia, agranulocytozy, zahamowania spermatogenezy. Trucizna wydala się słabo, po iniekcji 3 mg po 24 h z organizmu znika 70–90% dawki wyjściowej. Jednorazowa dawka lecznicza to maksymalnie 1,5 mg, dobowa – < 5 mg.

Związek ten wykazuje różnorodne działania na organizmy żywe, głównie związane z oddziaływaniem na cytoszkielet. Znany jest szczególnie ze zdolności do upośledzania segregacji chromosomów podczas podziału komórki (dezorganizuje wrzeciono podziałowe) co doprowadza do powstania komórek o zduplikowanym garniturze chromosomów. W ten sposób daje się stosunkowo łatwo uzyskać rośliny poliploidalne, interesujące zarówno ze względów użytkowych, jak i teoretycznych.

Kolchicyna jest stosowana w leczeniu napadów zapalenia stawów w przebiegu dny moczanowej, odkładania kryształów pirofosforanu wapnia (chondrokalcynoza), oraz w leczeniu rodzinnej gorączki śródziemnomorskiej (ang. FMF). Ze względu na toksyczność rzadziej bywa stosowana w leczeniu przewlekłym.

Kolchicyna wraz z NLPZ jest lekiem z wyboru w zapaleniu osierdzia