Robimy to, co planują UE i OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – przyp. red.). To nie uderzenie w wolność debaty, ale łamanie oligopolu molochów, które dominują na polskim rynku mediów. To powoduje histeryczną reakcję czerpiących korzyści z tego przekazu pod jedno dyktando – skomentował na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Poinformował też, że zamierza zaprezentować w Brukseli „polską wizję regulacji dotyczących zarządzania przestrzenią cyfrową”.
Premier Mateusz Morawiecki w poście na Facebooku podkreślił, że działania rządu „wpisują się w ogólny trend prac na forum UE i OECD zmierzający do bardziej sprawiedliwego opodatkowania globalnych korporacji, przede wszystkim z sektora internetowego, ale także medialnego”. „Nasza koncepcja antycypuje niektóre rozwiązania i idzie w ślad za już wdrożonymi w Unii tak, aby wprowadzenie podatku cyfrowego na poziomie UE lub OECD nie wymagało od nas następnie zmiany naszego prawa, a tylko ewentualne dostosowanie” – dodał szef rządu.
Według niego „wpływy z tytułu pozycji niematerialnych, takich jak brand, prawa własności intelektualnej czy reklama, szczególnie łatwo jest przerzucać księgowo pomiędzy spółkami w ramach wielonarodowych koncernów, unikając w ten sposób opodatkowania”. „Opublikowane dane finansowe korporacji, które byłyby objęte tym podatkiem to potwierdzają – większość płaci jedynie ułamek procenta swoich przychodów w postaci podatku dochodowego CIT” – zaznaczył Morawiecki. Zapewnił, że „podatek, dzięki bardzo wysokim kwotom wolnym, nie będzie dotyczył w ogóle mniejszych, lokalnych czy regionalnych mediów”. W ocenie premiera jest to „zgodne z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE”.
Zaznaczył, że „rząd Zjednoczonej Prawicy wielokrotnie dawał przykład przywiązania do wartości swobodnej i nieskrępowanej debaty w mediach, szczególnie internetowych”. „Na forum Unii Europejskiej protestowaliśmy, w opozycji do wielkich koncernów medialnych, które dzisiaj rzekomo bronią wolności, przeciwko wprowadzeniu obowiązkowych filtrów treści w internecie na mocy dyrektyw prawnoautorskiej, tzw. ACTA2” – przypomniał.
Jak dodał, „filtry te, jak podkreślają analitycy czy organizacje broniące praw człowieka, mogą być nadużywane do dławienia swobodnej wymiany informacji”. „Mimo naszego sprzeciwu te rozwiązania zostały, po bezpardonowej kampanii lobbingu zachodnich koncernów medialnych, przyjęte głosami tych samych środowisk dzisiejszej opozycji, które dziś tak głośno krzyczą o zagrożeniu dla wolności” – stwierdził Morawiecki.
Zwrócił też uwagę, że polski rząd zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości UE „najbardziej niebezpieczne przepisy” unijnej dyrektywy. „Podtrzymujemy wielokrotnie składaną deklarację, że dołożymy wszelkich starań, aby nowe przepisy w możliwie najmniejszym stopniu ograniczały swobodę rozpowszechniania informacji w internecie” – zaznaczył.
„Nie zgadzamy się ani na ograniczenia linkowania, ani na powszechne, obowiązkowe filtrowanie wszystkich treści przekazywanych przez internautów, ani na ideologiczne blokowanie treści na platformach internetowych” – oświadczył premier. Dodał, że internet „to obecnie najważniejszy zasób i przestrzeń, w której toczy się coraz większa część naszego życia prywatnego i zawodowego”. „Nie ma zgody na to, aby jego funkcjonowanie poddane było dyktatowi wąskiej grupy medialnych koncernów i platform. Te same środowiska, które przeforsowały ACTA2, wciąż szykują kolejne inicjatywy nakładające kaganiec na to co obywatele mogą, a czego nie mogą zrobić w sieci” – dowodził.
Przypomniał, że w grudniu Komisja Europejska przedstawiła projekty rozporządzeń w sprawie usług i rynków cyfrowych, które określą między innymi kwestię moderacji treści online. Niestety – w jego ocenie – ich wprowadzenie „może sprawić, że już wątpliwie obiektywne reguły pochodzące z Doliny Krzemowej zamienimy na dyktat poprawności politycznej”. „Nie ma na to naszej zgody. Projekty przychodzące z Brukseli to wytwory pewnego prądu ideologicznego, dominującego wśród liberalnych i lewicowych elit państw zachodnich, czy eurokratów. Oczekiwanie tutaj jest takie, że rękami internetowych platform będzie dokonywana moderacja debaty publicznej tak, aby poglądy niezgadzające się z tym prądem ideologicznym były prewencyjnie usuwane” – uważa szef rządu.
„My się na to nie będziemy godzić, uważamy że podstawą demokracji jest otwarta debata na każdy temat, a doświadczenie cenzury prewencyjnej jako kagańca nałożonego na społeczeństwa jest wciąż w Polsce żywa” – podkreślił. Z drugiej strony – jak dodał – „nie możemy pozwolić na bezkarne obrażanie, szkalowanie czy sianie celowej dezinformacji w sieci”. „Wolność nie polega na swobodzie mówienia wszystkiego lub celowego szkodzenia innym. Wolność to również odpowiedzialność za swoje słowa” – napisał premier.
źródło: PAP, FB