Decyzja sędziów stwierdza, iż zakres ich jurysdykcji obejmuje Zachodni Brzeg Jordanu, Strefę Gazy i wschodnią Jerozolimę, i otwiera drogę do dochodzeń w sprawie zarzutów o zbrodnie wojenne popełnione przez Izrael – i Hamas.

Decyzja została skrytykowana m.in. przez władze Kanady, które podkreśliły, że nie uznają Państwa Palestyńskiego.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Kanada zdecydowanie popiera Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) i ważną pracę, jaką wykonuje, jako kluczowy filar międzynarodowego porządku opartego na zasadach prawa. Kanada nadal szanuje niezależność  sędziów i Prokuratora MTK.

„Kanada jest mocno zaangażowana w dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Nadal popieramy cel, jakim jest wszechstronny, sprawiedliwy i trwały pokój na Bliskim Wschodzie, w tym utworzenie państwa palestyńskiego żyjącego ramię w ramię w pokoju i bezpieczeństwie z Izraelem. Utworzenie państwa palestyńskiego można osiągnąć jedynie w drodze bezpośrednich negocjacji między stronami.

Dopóki takie negocjacje nie zakończą się sukcesem, od dawna utrzymuje się stanowisko Kanady, że nie uznaje ona państwa palestyńskiego, a zatem nie uznaje jej przystąpienia do traktatów międzynarodowych, w tym Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego.

W 2015 r. wraz z przyjęciem Autonomii Palestyńskiej do MTK Palestyńczycy prosili Trybunał o przyjrzenie się działaniom Izraela podczas wojny w Strefie Gazy w 2014 r. Podczas siedmiu tygodni walk zginęło 2,1 tys. Palestyńczyków, 67 izraelskich żołnierzy i sześciu izraelskich cywilów. Tylko w jednym nalocie w Khan Junis zabito 24 członków jednej palestyńskiej rodziny. Dochodzenie przeprowadzone przez izraelską armię wykazało, że “atak był zgodny z prawem”.

Główna prokurator MTK Fatou Bensouda w opinii wydanej pod koniec 2019 r. wymieniła trzy rodzaje zbrodni, którymi chciałaby się zająć. Po pierwsze, te popełnione zarówno przez Izrael, jak i Hamas podczas wojny 2014 r. Po drugie – strzelanie przez izraelskich żołnierzy do demonstrantów palestyńskich na granicy Gazy z Izraelem na wiosnę 2018 r.

Trzecią kategorią zbrodni  miałyby być te związane z izraelskim osadnictwem na terytoriach okupowanych. Społeczność międzynarodowa powszechnie uważa te osady za nielegalne w świetle prawa międzynarodowego.

Piątkowa decyzja Trybunału została potępiona przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu. – Dochodzenie w sprawie wyimaginowanych zbrodni wojennych w Izraelu,  to czysty antysemityzm – stwierdził. – Będziemy ze wszystkich sił walczyć z takim wypaczeniem sprawiedliwości…