Dla odmiany dziś proponuję pizzę, każda kuchnia regionalna ma taką potrawę w której można wykorzystać resztki wędlin, warzyw. Wystarczy trochę sosu pomidorowego i gotowe. My mamy bigos, Rosjanie zapiekanki i kociołki, a Włosi pizzę …
Pizza
Nie znam osoby, która nie lubiłaby pizzy. Ogromna ilość rodzajów i szeroka gama dodatków trafi niemal w każdy gust, czy to będzie wegetarianin czy miłośnik wyrobów mięsnych. Tym sposobem pizza opanowała cały świat, niemal we wszystkich zakątkach naszego globu można trafić na mniej lub bardziej zaadoptowaną pizzę. Zapraszam zatem na polski wariant tego przysmaku i życzę smacznego.
ZAWIJANA PIZZA
Przepis prosty, szybki i bardzo efektowny. Możliwość użycia wielu różnych dodatków.
Ciasto:
350 g mąki pszennej
50 ml ciepłego mleka
20 g świeżych drożdży
1 łyżka cukru
100 ml ciepłej wody
3-4 łyżki oliwy z oliwek
1/2 łyżeczki soli
Dodatkowo:
2 łyżki przecieru pomidorowego (sosu do pizzy)
3 łyżki kukurydzy
2 łyżki czarnych oliwek
2 łyżki suszonych pomidorów
1 łyżeczka posiekanych listków oregano
szczypta ziół prowansalskich
100 g żółtego sera
Do kubka wsypać świeże drożdże. Następnie dodać z 100 ml ciepłego (nie gorącego!) mleka, cukier i łyżkę mąki, wymieszać. Odstawiamy na 10 min do wyrośnięcia. Do większej miski wsypujemy mąkę, dodajemy wyrośnięty rozczyn oraz pozostałe składniki. Przed przystąpieniem do wyrabiania ciasta smarujemy ręce łyżką oliwy (wtedy fajnie ciasto odchodzi od rąk, a nie przykleja się).
Wyrabiamy ciasto przynajmniej 5-10 minut. Po tym czasie wyrobione ciasto wkładamy z powrotem do dużej miski, zakrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinkę, aby ładnie wyrosło.
Wyrośnięte ciasto wałkujemy w kształt koła. Nacinamy w równych odstępach (zaczynając centralnie od środka aż do ok. 2-3 cm od brzegu). Boki ciasta smarujemy sosem pomidorowym, posypujemy przyprawami, nakładamy pokrojone oliwki, pomidory koktajlowe, suszone pomidory i kukurydzę. Posypujemy także startą mozzarellą lub układamy w równych odstępach plasterki żółtego sera.
Łapiemy za nacięcia (od środka ciasta) i scalamy z resztą ciasta. Piec 15-20 minut w temperaturze 220 stopni.
PALUCHY SEROWE
Serowe paluchy to przekąska, która posmakuje wszystkim. Zwijane ciasto drożdżowe wraz z ulubionymi dodatkami (oliwki, kukurydza, sos pomidorowy) oraz ulubionym startym serem (mozzarella, Grana Padano, lub Cheddar).
Składniki:
25 g świeżych drożdży
400 g mąki pszennej
1 łyżka cukru
100 ml ciepłego mleka
100 ml ciepłej wody
1/2 łyżeczki soli
1 ząbek czosnku
80 ml oliwy z oliwek
1 łyżka posiekanego oregano (świeże zioła najlepsze)
1 łyżka posiekanych czarnych oliwek
roztrzepane jajko do posmarowania wierzchu
Dodatkowo:
3 łyżki przecieru pomidorowego (sosu do pizzy)
2 łyżki czarnych oliwek
4 łyżki kukurydzy
100 g startej mozzarelli
Do miseczki wkruszyć drożdże, dodać ciepłe mleko ok.1/2 szklanki, łyżkę cukru i łyżkę mąki. Dobrze wymieszać i odstawić na przynajmniej 10 min., żeby wyrosło. Rozczyn powinien zdecydowanie zwiększyć swoją objętość.
Do drugiego większego naczynia z mąką wlać rozczyn, wodę, sól, oliwę z oliwek i zagnieść ciasto ręką. Można troszkę podsypać mąką, lecz nie przesadzać z ilością dodanej mąki, bo ciasto później może wyjść nieco twardawe. Dodajemy także drobno pokrojone oliwki, posiekane oregano. Po 5-minutowym wyrabianiu ciasto powinno być już sprężyste i nieklejące się do ręki. Naczynie przykryć ściereczką i odstawić na godzinkę w ciepłe miejsce.
Wyrośnięte ciasto dzielimy na dwie równe części i każdą rozwałkujemy w kształt prostokąta. Na połowie każdego prostokąta smarujemy przecierem pomidorowym, nakładamy kukurydzę, oliwki i posypujemy większością startego sera.
Farsz nakrywamy pozostałym ciastem. Nacinamy w równych odstępach. Każdy długi paluch skręcamy dwa razy.
Nasze paluchy układamy w równych odstępach na papierze do pieczenia. Smarujemy wierzch roztrzepanym jajkiem i posypujemy odrobiną startego sera. Piec 15-20 minut w temperaturze 220 stopni.
Smacznego!
Bogusław Sypień