Z entuzjazmem i ulgą premier Kanady Justin Trudeau zareagował na plan Joe Bidena w sprawie zmian klimatycznych, podczas pierwszego wirtualnego spotkania obu przywódców od czasu wyborów prezydenckich.
The U.S.-Canada relationship is deeply rooted in our shared values, history, and vision for the future. Today, @POTUS and Prime Minister @JustinTrudeau jointly unveiled a new initiative, the U.S.-Canada Partnership Roadmap. Read more. https://t.co/Mz98hYErii.
— Department of State (@StateDept) February 23, 2021
Było to pierwsze bilateralne spotkanie prezydenta USA z zagranicznym przywódcą od inauguracji w zeszłym miesiącu – kolejny dowód, jak powiedział Biden, głębokiej przyjaźni i trwałych więzi między dwoma krajami.
„Stany Zjednoczone nie mają bliższego przyjaciela niż Kanada” – stwierdził Biden telefonując z pokoju Roosevelta w Białym Domu, gdzie towarzyszyli mu wiceprezydent Kamala Harris i sekretarz stanu Anthony Blinken.
„Im szybciej opanujemy tę pandemię, tym lepiej i nie mogę się doczekać spotkania z panem osobiście w przyszłości” – dodał.
W Ottawie Trudeau towarzyszyła wicepremier Chrystia Freeland i minister spraw zagranicznych Marc Garneau.
„Jeszcze raz dziękuję za tak wielkie przyspieszenie w walce ze zmianami klimatycznymi – bardzo nam brakowało przywództwa Stanów Zjednoczonych w ostatnich latach” – powiedział Trudeau, który starannie unikał wymieniania nazwiska byłego prezydenta Donalda Trumpa.
Freeland, która zwróciła się bezpośrednio do Harris, była nie mniej wylewna, wychwalając pierwszą kobietę i osobę kolorową wybraną na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.
„Twój wybór jest wielką inspiracją dla kobiet i dziewcząt w całej Kanadzie, zwłaszcza dla czarnych kobiet i dziewcząt, a także dla kobiet i dziewcząt z Azji Południowej” – powiedziała Freeland.
„Nie mogę bardziej zgodzić się z tym, co powiedział prezydent, że teraz wszyscy jesteśmy naprawdę odpowiedzialni za pokazanie, iż demokracja może przynieść korzyści naszym narodom – Kanadyjczykom, Amerykanom i całemu światu”.
Merytoryczna część spotkania nie była aż tak serdeczna.
„Mapa drogowa” Białego Domu opublikowana we wtorek, a dotycząca dwustronnego partnerstwa, , w dużej mierze pomijała potencjalne kanadyjskie obiekcje, skupiając się zamiast tego na obszarach „wspólnej wizji” i „wzajemnej troski”.
Szereg priorytetowych tematów Kanady – w tym dostęp do szczepionek COVID-19, uwolnienie Michaela Spavora i Michaela Kovriga z Chin lub zapewnienie udziału w programie Buy American – było nieobecnych.
Nie było też wzmianki o Keystone XL, planowanej ekspansji transgranicznego rurociągu, którą Biden skasował jednym pociągnięciem prezydenckiego pióra w pierwszym dniu urzędowania.