Rosyjska Federalna Służba Nadzoru w dziedzinie komunikacji, technologii informacyjnych i masowej komunikacji (Roskomnadzor) domaga się od Facebooka odblokowania artykułów prasowych o zatrzymaniu w Woroneżu kilku osób, które miały być powiązane z ukraińską neonazistowską organizacją MKU. Artykuł został zablokowany na podstawie opinii eksperta kontrowersyjnej organizacji StopFake.

Jak podała w niedzielę agencja RBK, Facebook zablokował jej artykuł o zatrzymaniu w Woroneżu domniemanych sympatyków ukraińskiej radykalnej grupy młodzieżowej MKU, którzy mieli być zaangażowani „w propagowanie ideologii neonazizmu i masowego zabijania, prowokowanie konfliktu między narodowościami, szczególnie brutalnych przestępstw”. Artykuł RBK opierał się na komunikacie Federalnej Służby Bezpieczeństwa z 18 lutego, która zatrzymała domniemanych radykałów.

Według RBK Facebook ocenił tę informację prasową jako kłamliwą i zablokował artykuł. Decyzja o blokadzie zapadła na podstawie opinii eksperta organizacji StopFake, która jest partnerem Facebooka w zakresie oceny prawdziwości informacji (tzw. fact-checking).

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„W Woroneżu trzech miejscowych mieszkańców zostało rzeczywiście zatrzymanych pod zarzutem ekstremizmu, ale wszyscy oskarżeni w tej sprawie to obywatele Federacji Rosyjskiej, którzy byli członkami rosyjskiej organizacji nacjonalistycznej i nie mają nic wspólnego z Ukrainą” – stwierdził ekspert StopFake, którego nazwiska RBK nie podaje. StopFake zauważyło także, iż w komunikacie Komitetu Śledczego, w przeciwieństwie do komunikatu FSB, o ukraińskich powiązaniach zatrzymanych nie informowano.

W niedzielę Roskomnadzor wysłał do kierownictwa Facebooka list z żądaniem przywrócenia dostępu do artykułów w rosyjskich mediach opisujących sprawę zatrzymania „ukraińskich neonazistów”. Jak wynika z komunikatu Roskomnadzoru, Facebook zablokował nie tylko artykuł RBK, ale także publikacje TASS i „Wzgliadu”.

W liście zaznaczono, że takie działania administracji Facebooka „naruszają kluczowe zasady swobodnego rozpowszechniania informacji, nieskrępowanego dostępu do nich i są aktem cenzury”.

Przypomnijmy, że fakt nawiązania współpracy pomiędzy Faccebookiem a StopFake w zakresie weryfikacji prawdziwości informacji wzbudził zaniepokojenie części ekspertów. Wskazywano na poglądy i powiązania niektórych obecnych i byłych aktywistów StopFake z ukraińskimi radykałami, w tym neonazistami.

Jak podaje RBK, StopFake odrzucił te zarzuty a Facebook stwierdził, że wszyscy weryfikatorzy newsów przestrzegają zestawu zasad, które sprzyjają bezstronnej i uczciwej ocenie.

za Kresy.pl / rbc.ru / rkn.gov.ru