Kanada wstrzymuje się od zmiany wytycznych odnośnie do podawania szczepionki firmy AstraZeneca. Naukowcy z Europy sugerują, że podanie szczepionki może wiązać się z wystąpieniem zakrzepów krwi, które mogą prowadzić do śmierci. Badacze z Niemiec i Norwegii twierdzą, że odkryli mechanizm, który może wyjaśniać powstawanie zakrzepów w bardzo rzadkich przypadkach. Zdaniem norweskich naukowców chodzi o silną reakcję immunologiczną organizmu. Niemcy z kolei dodali, że w przypadku wystąpienia zakrzepów, należałoby podawać dożylnie immunoglobuliny, jednak nie może to być stosowane jako środek prewencyjny.

Wcześniej Europejska Agencja Leków (EMA – European Medicines Agency) zbadała 25 przypadków wystąpienia zakrzepów. Do tej pory podano około 20 milionów dawek szczepionki AstraZeneca. W czwartek agencja oświadczyła, że zysk ze szczepienia znacznie przewyższa ryzyko, zaznaczając, że związku między podaniem preparatu a występowaniem zakrzepów nie można wykluczyć. EMA zaznaczyła, że COVID-19 może powodować zakrzepy krwi, więc szczepionka w gruncie rzeczy im przeciwdziała.

Nie wszystkie przypadki powstawania zakrzepów są jednak takie same. 18 przypadków z Europy to bardzo rzadkie przypadki zakrzepicy zatok żylnych mózgu (cerebral venous sinus thrombosis – CVST). Skrzeplina pojawia się wtedy w żyłach, które odprowadzają krew od mózgu, co może powodować śmiertelny krwotok.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Większość przypadków wystąpiło w ciągu 14 dni od podania szczepionki AstraZeneca, u kobiet w wieku poniżej 55 lat. CVST generalnie występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, zwłaszcza w czasie ciąży, w okresie połogu lub w przypadku przyjmowania środków antykoncepcyjnych.

W trzech z siedmiu przypadków odnotowanych w Niemczech pacjenci zmarli.

Niemcy. Włochy wznowiły szczepienie preparatem AstraZeneca w piątek, jednak Francja zdecydowała, by podawać go tylko osobom powyżej 55 roku życia. Dania, Szwecja i Norwegia na razie wstrzymały się ze wznowieniem szczepień.

Dr Isaac Bogoch, lekarz chorób zakaźnych, członek ontaryjskiej grupy zadaniowej powołanej do zajmowania się pandemią COVID-19, powiedział, że efektów ubocznych szczepionki nie można “zamiatać pod dywan”. Takie rzeczy zawsze trzeba badać i patrzeć na nie krytycznie. Zaznaczył, że na razie nie mamy wszystkich potrzebnych danych i powinniśmy się spodziewać zmiany wytycznych.

Health Canada w czwartek wydała oświadczenie podobne do tego opublikowanego przez EMA – że zysk z podania szczepionki AstraZeneca przewyższa ryzyko i szczepionka nie zwiększa ogólnego ryzyka wystąpienia zakrzepów krwi. Agencja dodała, że będzie monitorować podawanie preparatu i zajmie się wszelkimi doniesieniem o możliwym niebezpieczeństwie.

Na początku marca National Advisory Committee on Immunization (NACI) zarekomendował podawanie szczepionki AstraZeneca Kanadyjczykom poniżej 65 roku życia. W zeszłym tygodniu NACI zaczęło skłaniać się do podawanie jej także osobom starszym niż 65 lat.