W ciągu ostatnich dwóch-trzech tygodni średni wiek pacjentów z COVID-19 leczonych na oddziale intensywnej terapii szpitala Maisonneuve-Rosemont w Montrealu znacząco spadł. Dr Francois Marquis szacuje, że o jakieś 10-15 lat. W czasie pierwszej fali koronawirusa rzadko nam się zdarzali pacjenci w wieku 30-40 lat bez żadnych wcześniejszych schorzeń czy chorób przewlekłych. Teraz takie przypadki nie należą do rzadkości – przyjmowane są osoby, które nie chodzą do lekarza, nie przyjmują na co dzień leków, nie mają cukrzycy ani nadciśnienia. Poza tym starsi pacjenci i ci z chorobami towarzyszącymi mogą szybciej zauważyć infekcję, a osoby generalnie zdrowie dłużej zwlekają z pójściem do lekarza.
O podobnym zjawisku mówiła na początku tygodnia główna urzędnik medyczna Kanady, dr Theresa Tam. Tam podkreślała, że młodzi pacjenci trafiają do szpitali i ich stan szybko się pogarsza, tak że wymagają intensywnej terapii.
Dr Gaston De Serres, epidemiolog, zauważa, że w Quebecu odsetek osób w wieku powyżej 80 lat przebywających w szpitalu z powodu COVID-19 spada od połowy marca. Jest to związane ze szczepieniami. Jeśli chodzi o młodszych pacjentów, to zwiększa się nie tylko odsetek hospitalizowanych, ale też ogólna liczba młodszych chorych na COVID-19. W tygodniu po 7 marca w jego szpitalu było 40 chorych w wieku od 50 do 59 lat, a w tygodniu po 28 marca – 54. De Serres mówi jednak, że liczba dwudziestoparolatków w szpitalu jest raczej stała. “Pacjenci są młodsi niż wcześniej, ale nie są tacy całkiem młodzi”, mówi. Z przedziału wiekowego 20-29 lat w tygodniu po 28 marca hospitalizowanych było 10 osób, a dwa tygodnie wcześniej – 5. De Serres dodaje, że generalnie rośnie liczba zakażonych, rośnie więc liczba osób trafiających do szpitala. Nowe warianty koronawirusa są bardziej zaraźliwe i częściej obserwuje się ciężki przebieg choroby.
Mike Benigeri z prowincyjnego instytutu badań nad służbą zdrowia w Quebecu mówi, że w ciągu minionych dwóch tygodni zaobserwowano 40-procentowy wzrost liczby osób w wieku od 40 do 69 lat, które zaraziły się koronawirusem. Wzrost jest jeszcze większy w grupie 18-30 lat.