Ciemnoskórzy i ludność rdzenna to grupy, które nieproporcjonalnie często uczestniczą w incydentach, do których dochodzi w TTC. Ta “nieproporcjonalność” jest na tyle duża, że można podejrzewać istnienie pewnych uprzedzeń, mówią badacze z UofT. “Gdyby ludzie byli traktowani równo przez strażników TTC, nie mielibyśmy takich rozbieżności w statystykach”.

Dane zbierane przez straż TTC w latach 2008-2018 zostały przeanalizowane przez dwóch naukowców z University of Toronto. Dotyczyły 121 000 udokumentowanych incydentów.

Okazało się, że osoby ciemnoskóre, stanowiące 8,8 proc. populacji Toronto, uczestniczyły w 19,2 proc. incydentów. Ludność rdzenna uczestniczyła w 3 proc. zdarzeń, mimo że jej przedstawiciele to zaledwie 0,8 proc. mieszkańców Toronto.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Udział w incydentach ludności białej odpowiada jej udziałowi w społeczeństwie. W przypadku innych grup etnicznych uczestnictwo w zdarzeniach było mniejsze niż mogłoby to wynikać z liczebności populacji tej grupy.

Autorzy analizy zwracają uwagę, że nierówność rasowa w TTC spadała w kolejnych latach. W 2008 roku udział ciemnoskórych w incydentach w TTC był aż trzy razy większy niż ich udział w populacji miasta. W 2018 roku współczynnik spadł do 1,76. Jeśli chodzi o ludność rdzenną, to w 2008 roku odsetek incydentów z udziałem Indian był sześć razy większy niż ich udział w społeczeństwie. W 2018 z kolei incydentów, w które zaangażowana była ludność rdzenna, odnotowano mniej niż wynikałoby z wielkości populacji.

Warto jednak pamiętać, że nierówności rasowe niby zanikają, ale też coraz częściej dane o rasie są niekompletne. Czyli wyniki mogą być obarczone coraz większym błędem. Autorzy sugerują, że braki w danych mogą nawet służyć maskowaniu niekorzystnych tendencji. Dodają przy tym, że dane przedstawiały się podobnie we wszystkich kategoriach wykroczeń, na wszystkich trasach i we wszystkich lokalizacjach.

W czwartek szef TTC, Rick Leary, odnosząc się do raportu, zadeklarował, że wnioski z analizy będą miały wpływ na dokonywane zmiany w kulturze organizacji i nadanie priorytetów różnorodności i inkluzywności.