Lekarze są zdania, że zakres wiekowy dla szczepionki Oxford-AstraZeneca powinien być rozszerzony, mając na uwadze rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 w wielu częściach Kanady. Prowincje wprowadziły ograniczenia wiekowe podawania preparatu AstraZeneca, tak że szczepione nim mogą być osoby, które ukończyły 55 rok życia. Szacuje się, że spowodowane szczepieniem występowanie zakrzepów przy małopłytkowości może pojawić się u jednej osoby na 100-250 tys. Dr Deena Hinshaw, główna urzędnik medyczna Alberty, zauważa, że mniej więcej u jednej osoby na cztery hospitalizowane z COVID-19 występuje zakrzep. Dr Daniel Gregson, adiunkt z University of Calgary’s Cumming School of Medicine, dodaje, że biorąc pod uwagę ryzyko, spokojnie można obniżyć granicę wiekową szczepienia preparatem AstraZeneca do 45 lat, a może nawet do 35. Postulat popiera dr Susy Hota, dyrektor medyczna ds. zapobiegania chorobom zakaźnym w Toronto’s University Health Network.
Hota uważa, że póki nie wystąpią inne niepokojące efekty uboczne i osoby szczepione będą świadome ryzyka, szczepionki AstraZeneca powinny być podawane. Może zmienić strategię i podawać je młodszym mężczyznom, jako że efekty uboczne są obserwowane u kobiet.
National Advisory Committee nie wydało jeszcze zmienionych rekomendacji. Na razie sprawa pozostaje w gestii prowincji. W Quebecu przykładowo szczepiona AstraZeneca może być podawana osobom między 55 a 79 rokiem życia, ale zastanawia się nad zmianą. Rozszerzenie przedziału wiekowego bierze pod uwagę również Alberta.
W minionym tygodniu w Ontario pojawiły się informacje, że wiele niewykorzystanych szczepionek Astra Zeneca zalega w lodówkach.