W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o tym, że po szczepieniu przeciwko COVID-19 u kobiet pojawiają się zaburzenia menstruacji. Eksperci tłumacza to tym, że układ immunologiczny kobiet silniej odpowiada na szczepionki. Dodają, że stres związany z pandemią i szczepieniem też może wpływ na cykl miesiączkowy.
Dr Jerilynn Prior, profesor endokrynologii z University of British Columbia i dyrektor naukowa Center for Menstrual Cycle and Ovulation Research, mówi, żeby nie wyciągać pochopnych wniosków. Prior uważa, że raczej jest mało prawdopodobne, by szczepionka zaburzała cykl. Jej zdaniem nie są to zmiany fizjologiczne, ale sprawę warto zbadać. Przyczyny zaburzeń miesiączkowania mogą być wywołane stresem i izolacją w czasie pandemii.
Profesor Jayne Danska z University of Toronto również twierdzi, że to raczej stres, wywołany również samym szczepieniem. Danska mówi o silniejszej odpowiedzi układu odpornościowego kobiet na szczepionki. Widać to też podczas szczepień przeciwko grypie. I to wcale nie jest złe. Odpowiedzialne za to są hormony.
Z danych dotyczących cykli miesiączkowych zbieranych w czasie pandemii wynika, że zaburzenia występują teraz dwa razy częściej niż normalnie, mówi Liisa Galea, profesor psychologii na University of British Columbia. Galea zauważa, że możliwe jest wywołanie zmian przez stres, ale też szczepionka hipotetycznie może mieć wpływ na endometrium, czyli wyściółkę macicy. Tego nie wiadomo, ponieważ badania w tym zakresie nie były robione. Obecnie jest prowadzone tylko jedno takie badanie. Mogą w nim uczestniczyć pełnoletnie kobiety, które mają miesiączkę i się szczepią.
Z badań nad płodnością prowadzonych w Wuhan wynikło, że kobiety, które mają dłuższy cykl miesiączkowy, objawy zakażenia COVID-19 były silniejsze. Prior komentuje, że wydłużony cykl wiąże się z obniżonym poziomem estrogenu. Dodaje, że po zakażeniu jajniki nie są uszkodzone, więc wszelkie zmiany w menstruacji będą tymczasowe. Zmiany to efekt adaptacji i ochrony, tak działa organizm kobiety, i takie mechanizmy chronią nas w czasie stresu.

 





 

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU