To gospodarka jest jednym z fundamentów suwerenności. Są jej dziedziny, w których polskie firmy już teraz zaliczane są do grona globalnych czempionów.

Polska konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku była nie tylko wyrazem odrodzenia politycznego kraju, próbą obrony niepodległości państwa, ale stwarzała także warunki do rozwoju gospodarczego Polski. To ekonomia miała być jednym z fundamentów suwerenności I Rzeczypospolitej. Gdy trwały obrady nad reformą państwa, w Polsce modernizowano gospodarkę. Zbudowano Staropolski Okręg Przemysłowy, prosperowało kilkaset manufaktur, huty i kopalnie. Budowano kanały wodne łączące zlewiska Bałtyku i Morza Czarnego, co umożliwiło tani transport towarów. Zyski zgromadzone za sprawą handlu zagranicznego pozwoliły na kolejne inwestycje i zmiany ustrojowe. Jednak utrata niepodległości, która nastąpiła kilka lat po uchwaleniu konstytucji, zahamowała także rozwój ekonomiczny Polski, gdyż bez wolności politycznej trudniej było osiągać sukcesy w gospodarce.

        Dla nas, Polaków, wolność ma nadrzędne znaczenie, walczyliśmy o nią przez ponad 120 lat zaborów, następnie podczas II wojny światowej i w okresie komunizmu. W ciągu ponad dwóch ostatnich wieków Polska była w pełni suwerenna tylko w okresie międzywojennym (1918–1939), by ponownie odzyskać wolność w 1989 roku. Tak więc przez większość tego ponad dwustuletniego okresu żyliśmy pod obcym panowaniem, nie mogliśmy jako kraj i społeczeństwo swobodnie się rozwijać, budować swojego dobrobytu. Mamy dużo do nadrobienia względem państw zachodniej Europy, ale szybko niwelujemy ten dystans. Przykład KGHM Polska Miedź pokazuje nawet, że są dziedziny gospodarki, w których polskie firmy już teraz zaliczane są do grona globalnych czempionów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Stabilność w niestabilnych czasach

        Generał Charles de Gaulle, jeden z najwybitniejszych Francuzów w dziejach, który walczył w 1920 roku o niepodległość Polski w wojnie z bolszewicką Rosją, hołdował wizji Francji, której uosobieniem były takie wartości, jak wolność, niepodległość i wielkość. Te wartości są także bardzo bliskie Polakom i polskim przedsiębiorcom. Dostrzegamy to również w KGHM, który buduje pozycję globalnego lidera branży surowcowej, eksportując miedź i metale szlachetne do kilkudziesięciu krajów świata.

        Dzięki skutecznej polityce, opierającej się na długofalowej strategii, zostaliśmy jedną z trzech firm miedziowych zaliczających się do światowej czołówki, które w 2020 roku zanotowały progres, i możemy pochwalić się wzrostem produkcji miedzi do poziomu 709 tys. ton, podczas gdy na globalnych rynkach mieliśmy do czynienia ze spadkami średnio o 2,6 procent.

        Te wyniki osiągnęliśmy w warunkach epidemii COVID-19, gdy wiele branż gospodarki doświadczyło negatywnych skutków lockdownu. KGHM to wielki organizm, w którym ponad 30 tysięcy ludzi pracuje z ogromnym poświęceniem, budując pozycję globalnego czempiona, a co za tym idzie, wzmacniając siłę polskiej gospodarki. Naszych kopalń, hut i innych zakładów nie można zamknąć, przerwać ich pracy nawet na krótki czas, dlatego w dobie pandemii musieliśmy szybko wdrażać nowe reguły funkcjonowania, z naciskiem na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa zdrowotnego naszym pracownikom.

        Nie ograniczaliśmy się jednak tylko do własnego podwórka. Jako odpowiedzialne przedsiębiorstwo od pierwszych dni wspieraliśmy nasze państwo w walce z pandemią. Zaangażowaliśmy się w walkę z koronawirusem na wielu frontach, począwszy od finansowania i organizowania dostaw sprzętu ochronnego dla pracowników szpitali i obywateli, przez produkcję w naszych zakładach na dużą skalę płynu dezynfekującego, a kończąc na budowie szpitali tymczasowych dla pacjentów chorych na COVID-19.

60 lat rozwoju

        Jesteśmy dumni z wyników naszej pracy, szczególnie teraz, gdy świętujemy 60-lecie powstania KGHM. W czasach komunistycznych popełniono wiele błędów w gospodarce złożami i zarządzaniu produkcją w sektorze miedziowym.  Po 1989 roku te błędy naprawiamy i teraz możemy się pochwalić tym, że działalność naszej spółki opiera się na idei zrównoważonego rozwoju, w którym cele gospodarcze są tak samo ważne, jak społeczne i środowiskowe. Dlatego w strategii KGHM stawiamy na efektywność, elastyczność i wykorzystywanie innowacji w każdej sferze naszej działalności. Dziś, w obliczu proekologicznych przemian światowej gospodarki i społeczeństw, jednymi z najistotniejszych wyzwań, przed jakimi wszyscy stoimy, są m.in. osiągnięcie neutralności klimatycznej i wdrażanie gospodarki obiegu zamkniętego.

Zieleń kolorem jutra

        Zdajemy sobie sprawę z tego, że unijny Zielony Ład znacząco już wpływa i będzie jeszcze bardziej wpływać na funkcjonowanie polskiego przemysłu. W KGHM traktujemy to jako wyzwanie, któremu wychodzimy naprzeciw. Dążymy do tego, by najpóźniej w 2030 roku połowa energii wykorzystywanej w naszych spółkach pochodziła z własnych źródeł, w tym w jak największym stopniu z odnawialnych. Dlatego aktywnie inwestujemy w energię pochodzącą z wiatru i słońca. W zeszłym roku w Legnicy wybudowaliśmy pierwszą w Polsce elektrownię fotowoltaiczną opartą na technologii 4.0, ale nie spoczywamy na laurach. Inwestycje energetyczne pozwolą nam na przyczynienie się do osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej przy jednoczesnym wzroście efektywności energetycznej i kosztowej.

        KGHM jest aktywny także w sferze społecznej, która jest dla nas nie mniej ważna od ekonomii. Dlatego dbamy o polską historię, tradycję i kulturę. Przykładem takich działań jest objęcie mecenatem Zamku Królewskiego w Warszawie.

Przyszłość jest z miedzi i srebra

        Strategiczne znaczenie miedzi jako surowca niezbędnego m.in. w elektromobilności, energetyce odnawialnej, elektronice czy medycynie rysuje przed nami długofalowe perspektywy. Polska posiada duże złoża rudy miedzi, srebra i innych wartościowych metali, które pozwolą działać nam jeszcze przez wiele dziesiątków lat. Tym bardziej że potrafimy coraz efektywniej wykorzystywać te zasoby.

Marcin Chludziński

Prezes KGHM

Tekst publikowany równocześnie z polskim miesięcznikiem opinii Wszystko Co Najważniejsze w ramach projektu realizowanego z Instytutem Pamięci Narodowej i KGHM.