Autor: Piotr Giertych – przewodniczący Rady Fundacji Orszak Trzech Króli
Opracowanie: Maria SzparaW 2011 roku po raz pierwszy w katedrze praskiej w Warszawie dziewczęta wraz z rodzicami ułożyły dywan kwiatowy na procesję Bożego Ciała. Był to dar ze szczerego serca. Cicha, piękna i omodlona praca w upiększaniu świątyni była darem w podzięce za wiele łask, które Bóg zsyła na nas wszystkich. Zwyczaj ten powtarzany jest nieprzerwanie już dziesięć lat. Dziewczęta, które brały udział w pierwszej inicjatywie miały lat osiem, teraz są już pełnoletnie i traktują ten projekt jako swój. To one zajmują się wszystkim: logistyką, zbieraniem kwiatów i gałązek, układaniem ich na posadzce oraz projektowaniem wzorów. Dziewczęta te zarządzają grupą młodszych i angażują się w organizację przerwy. We wszystkim pomagają dorośli, ale jest to projekt, który angażuje dziewczęta na przestrzeni wielu lat.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Fundacji Orszak Trzech Króli

Ksiądz biskup w podzięce za tworzenie dywanu odwiedził szkołę Strumienie Stowarzyszenia Sternik, do której chodzi większość dziewczyn zaangażowanych w projekt. A proboszcz katedry podarował dziewczętom kopię róży, którą św. Jan Paweł II ofiarował Matce Bożej Częstochowskiej. Złota róża wraz z piękną ikoną zostały umieszczone w przenośnej kapliczce, która wędruje wśród rodzin zaangażowanych w tworzenie dywanu. Przy tej kapliczce całe rodziny odmawiają różaniec. Dziewczęta wraz ze swoimi rodzinami udały się w pielgrzymkę do Częstochowy, którą samodzielnie przygotowały. Udały się w nią, aby pokłonić się Matce Bożej i tam dokonać poświęcenia podarowanej kapliczki, ikony i róży. W ten sposób zaangażowanie wielu osób w Boże Ciało stało się dużo większe.
Powstała strona www.bozecialo.info.pl, na której można znaleźć wiele cennych uwag dotyczących tworzenia dywanów. Dwa lata temu został nagrany film instruktażowy o tworzeniu dywanów. Dzięki tej promocji rok temu było już kilkadziesiąt dywanów kwiatowych w wielu parafiach w Polsce. Mamy nadzieję, że inicjatywa się rozwinie.
Technika tworzenia dywanów została zaczerpnięta z Arundel w hrabstwie Sussex w południowej Anglii. Tamtejsi hrabiowie pozostali wierni wierze katolickiej i nigdy nie przeszli na anglikanizm. Anglikanie zakazali publicznych manifestacji wiary katolickiej, organizatorzy musieli więc przenieść procesje w mury katedry. Dla uczczenia Pana Jezusa i dla zaznaczenia, że jest to wędrówka zastępująca spacer po ulicach miasta, na całej posadzce katedry tworzony jest dywan z kwiatów, który pięknie ozdabia świątynię. Każda grupa parafialna może zrealizować taki projekt, gdyż technika jest stosunkowo prosta.
Prócz dywanów kwiatowych promowane są także śpiewniki na procesję, które pomagają wiernym lepiej włączyć się w śpiew. Śpiewniki podarowują świeccy, którym zależy na rozwijaniu pobożności wśród wiernych. W tym roku takie śpiewniki otrzyma ponad trzysta parafii, w tym oczywiście katedra warszawsko-praska. Niektórzy mecenasi podarowują śpiewniki do wszystkich parafii z danego miasta. W ten sposób zostało objętych mecenatem już piętnaście miast w Polsce. A są to czasami duże miasta, takie jak Szczecin, Białystok, Radom, Siedlce czy Gorzów Wielkopolski. Śpiewniki zawierają podstawowe pieśni, ale także przypominają o niektórych zwyczajach eucharystycznych. Można w nich także znaleźć krótkie informacje o cudach eucharystycznych, które miały miejsce w ostatnim czasie w Polsce.
W tym roku po raz pierwszy uruchomiony został projekt mapujący lokalizacje parafii uczestniczących w proponowanych przez Fundację inicjatywach: Procesja ze śpiewnikiem oraz Dywany kwiatowe. Interaktywna mapa została przygotowana przez Fundację Misericors wraz z Fundacją Orszak Trzech Króli. Z mapy tej można skorzystać na platformie https://getmercy.org/bozecialo.
Więcej informacji na www.bozecialo.info.pl.