Ogórek, ogórek zielony ma garniturek tak śpiewają o nim dzieci a dorośli po prostu go nie doceniają. Czasem ktoś się zachwyci zapachem, chrupkością czy smakiem sałatki, ale generalnie traktujemy ogórka jak coś zwykłego. A on? Należy sobie do najbardziej popularnych warzyw świata, lecz nie do końca poznanych. Ogórek we wszystkich swoich odmianach, a jest ich całkiem sporo, uprawiany jest pod niemal każdą szerokością geograficzną. Jest składnikiem niezliczonej liczby sałatek, kiszonek, marynat, zup, itd. Niewielu też zna jego właściwości kosmetyczne, kojące, lecznicze, wykorzystywane przez zielarzy i medyków przy dolegliwościach np.: układu moczowego. Nie wiadomo dokładnie, czy ogórek ma sześć tysięcy lat czy dwieście. Wiadomo natomiast, że pochodzi z Indii, z tropikalnych terenów między Zatoką Bengalską a Himalajami, gdzie był uprawiany już w starożytności. Dzikie odmiany tego warzywa rosną do dziś na himalajskich stokach.
Starożytni Egipcjanie karmili ogórkami chorych, a Grecy uważali, że wpływają na inteligencję i łagodzą temperament. Uwielbiał je cesarz Tyberiusz i dlatego właśnie Rzymianom zawdzięczamy uprawę tego warzywa na tak szeroką skalę. Starożytne Rzymianki odkryły upiększające właściwości ogórka i z powodzeniem stosowały rozgniecione warzywo jako maseczkę kosmetyczną. Dziś ogórki są na masową skalę stosowane przy produkcji kosmetyków. Krzysztof Kolumb zasadził je na wyspach Haiti i od tamtej pory ogórki są uprawiane również na kontynentach obu Ameryk.
Skąd do nas przybyły? Dokładnie nie wiadomo. Jedni twierdzą, że ze wschodu, inni – że z zachodu. Dziś wiadomo, że już w średniowieczu ogórek pojawiał się na polskich stołach, a w okresie renesansu był bardzo popularny. Początkowo jadali go głównie ubodzy chłopi i dlatego nazwa popularnej u nas sałatki ze świeżych ogórków – mizeria – jest inną nazwą ubóstwa.
OGÓRKI MAŁOSOLNE
Historia ogórków kiszonych rozpoczęła się w 2.400 roku p.n.e. Za prekursorów tych kwaśnych rarytasów uważa się mieszkańców Mezopotamii.
3 kg mniejszych ogórków, 6-7 ząbków czosnku, 3 l wody, 5 łyżek soli kamiennej,
3 liście wiśni, 3 liście czarnej porzeczki, kilka baldachów kopru, chrzan.
Ogórki dokładnie umyć dwa razy. Na dno słoika położyć dwie gałązki kopru.
Następnie układać ogórki poziomo, dosyć ciasno. Czosnek porozkładać po całym słoiku, równomiernie między ogórkami. Do zimnej wody (około 2-3l) wsypujemy sól (na pół litra wody – 1 łyżka soli) i mieszamy. Następnie zalewamy ogórki przygotowaną solanką, do poziomu, aby ogórki były zakryte.
Na wierzch kładziemy liście czarnej porzeczki, wiśni i 2 gałązki kopru. Można na wierzchu postawić mały słoik z nalaną w środku wodą, aby przycisnąć ogórki.
OGÓRKI MARYNOWANE PO ORMIAŃSKU
ogórki (krótkie) – 2 kg, papryka – 1 szt, ocet winny biały 6% – 1 szkl
estragon – 3 gałązki, kolendra – trochę, czosnek – 1 główka, woda – 5 szkl
liść laurowy – 4 szt, pieprz czarny – 5 ziaren, ziele angielskie – 3 ziarna
Wodę z cukrem i przyprawami korzennymi gotować pod przykryciem na małym ogniu ok. 10 minut, dodać ocet i sól, zagotować. Umyte ogórki wrzucić na 2 minuty do wrzątku, wyjąć na sito, przelać zimną wodą i osuszyć. W słoikach przełożyć je paskami papryki, ząbkami czosnku, liśćmi estragonu i kolendry. Zalać przestudzoną marynatą, słoiki szczelnie zamknąć i pasteryzować ok. 10 minut.
OGÓRKOWE KIMCHI
Jest to łatwa wersja ogórkowego Kimchi, więc nie powinna być przechowywana zbyt długo. Staraj się spożyć w ciągu miesiąca. Być może zakochasz się w chrupkości i smaku kimchi. Wszystko czego potrzebujesz to miska świeżo ugotowanego ryżu i dowolne mięsko wołowina, kurczak, wieprzowina, ryby… cokolwiek zechcesz. To jest najprostsza droga, aby Koreańczycy cieszyli się smakiem kimchi.
5-6 szt. ogórki szklarniowe, 1 garść szczypioru, 4 szklanki wody, sól 3 łyżki, 4-5 łyżek płatków chili koreańskiego (Gochugaru) inny rodzaj może być za bardzo ostry, 3 szt. ząbki czosnku, 3 łyżki sosu rybnego, 2 łyżeczki cukru, 1/2 łyżeczki świeżo startego imbiru, sól lub sos rybny do smaku
Czyste ogórki potnij wzdłuż na 4 części. Umieść wszystkie laski ogórka w dużej misce. Rozpuść 3 łyżki soli w 4 szklankach wody, wlej osoloną wodę do ogórków. Niech się moczą przez 30 minut. Ogórki opłukaj w zimnej wodzie tylko raz, krótko. Wylej na durszlak i odstaw do ocieknięcia.
Połącz teraz przyprawy, płatki Koreańskiego chili, czosnek, sos rybny, cukier, imbir. Dobrze wymieszaj i pozostaw na 5 minut. W dużej misce połącz ogórki i cięty szczypiorek oraz przyprawy. Dobrze wymieszaj i otocz je z przyprawami.
Przenieś kimchi do szczelnego pojemnika i pozostaw do zainicjowania kiszenia na 1 dzień w temperaturze pokojowej ok 20-25 stopni. Po tym czasie, kimchi powinno się przechowywać w lodówce przez następne 1-2 dni przed konsumpcją. Ten rodzaj ogórkowego kimchi powinno być spożywane max do 1 miesiąca. Z każdym dniem pobytu w lodówce smak będzie intensywniejszy i zapach ostrzejszy.
OGÓRKOWA KURACJA WIEJSKIEGO ZNACHORA
Oczyszczająca ze złogów i toksyn poprzez wypłukanie z układu moczowego.
Zakupić 2,5 kilograma ogórków gruntowych, zdrowych, świeżych, twardych. Potrzebną ilość (wypróbować, tak aby uzyskać szklankę soku) wymyć, zmielić w maszynce lub malakserze. Powstałą pulpę wycisnąć przez czystą pieluchę lub gazę. Powstały sok pić dwa razy dziennie rano i wieczorem po jednej szklance. Rano na czczo, wieczorem przed snem minimum godzinę po kolacji.
Polecam robienie świeżego soku za każdym razem jest o wiele smaczniejszy i skuteczniejszy. Kurację stosować przez tydzień jeden dzień przerwy i znów tydzień.
Skuteczność sprawdzona na sobie i rodzince z dolegliwościami urologicznymi. Pozdrawiam i życzę smacznego.