Quebec oferuje trzecią dawkę szczepionki mRNA przeciwko COVID osobom, które zaszczepiły się szczepionkami AstraZeneca, które muszą podróżować.
Rząd Quebecu twierdzi, że w pełni zaszczepieni mieszkańcy, którzy otrzymali szczepionkę Oxford-AstraZeneca COVID-19, mogą otrzymać trzecią dawkę szczepionki mRNA przed podróżą, aby spełnić wymagania dotyczące szczepień w niektórych obcych krajach.
Quebec oferuje dodatkowy zastrzyk, ponieważ niektóre kraje nie uznają wersji szczepionki AstraZeneca wyprodukowanej w Instytucie Serum w Indiach – znanej jako COVISHIELD.
Wiele krajów europejskich nie uznaje tej szczepionki, zaś nowy paszport szczepionek Unii Europejskiej uwzględnia tylko te zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków, która nie zatwierdziła COVISHIELD.
Istnieją również doniesienia, że różne linie wycieczkowe, w tym Princess Cruise Lines, traktują gości, którzy otrzymali jakąkolwiek wersję szczepionki AstraZeneca, a następnie szczepionkę mRNA, jako nie „w pełni zaszczepionych”, ale dopuszczają dwie różne dawki tego samego rodzaju szczepionki, nawet jeśli są one produkowane przez różne marki.
W poniedziałek władze Quebecu przyznały w komunikacie prasowym, że trzecia dawka będzie dostępna tylko dla osób, które muszą niebawem podróżować i to z ważnego powodu. W komunikacie stwierdzono również, że od szczepienia muszą upłynąć co najmniej cztery tygodnie, zanim będzie można podać trzecią dawkę.
Urzędnicy ds. zdrowia w Quebecu ostrzegają, że odbiorca musi zasięgnąć porady i zważyć ryzyko przed otrzymaniem trzeciej dawki szczepionek opartych na mRNA firmy Pfizer-BioNTech lub Moderna. Rzecznik ministerstwa zdrowia prowincji powiedział, że trzecia dawka niekoniecznie zapewnia większą ochronę w porównaniu z dwiema dawkami, a bezpieczeństwo otrzymania dwóch zastrzyków AstraZeneca zmieszanych ze szczepionką mRNA nie jest jasne; nie ma badań oceniających wpływ otrzymania trzech dawek dwóch oddzielnych szczepionek.
„Osoba powinna zostać odpowiednio poinformowana, aby ocenić ryzyko związane z tą dodatkową dawką w porównaniu z korzyściami z planowanej podróży” – stwierdzono w e-mailu.
Wypowiedź ta stoi w sprzeczności z radami urzędników Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), którzy ostatnio podkreślali, że to nie indywidualni obywatele powinni decydować w sprawie otrzymania dodatkowych zastrzyków.
Obecnie szczepionki zatwierdzone do stosowania w Kanadzie obejmują obie wersje AstraZeneca oraz te wykonane przez firmy Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson.