Banica to tradycyjna zakąska w Bułgarii, zawędrowała tam ze Środkowej Azji. Wypiek ten, znany pod postacią nadziewanego ciasta, powszechny jest na całym świecie, gdzie różne rodzaje ciasta wypełnia się rozmaitymi farszami. W Bułgarii popularne są zarówno nadzienia słodkie, a więc np. z jabłkami, figami czy czekoladą, a także słone, z grzybami, najczęściej okraszone skwarkami.
Dla Bułgarów banica jest jak dla nas Polaków pierogi. Świeżą banicę można dostać w każdej piekarni, ale z łatwością można przyrządzić ją także w warunkach domowych. Przygotowanie zajmie kilkanaście minut, a wiadomo, że domowe wypieki smakują najlepiej! Zamiast ayranu banicę możesz jeść z kefirem lub zsiadłym mlekiem. Świetnie smakuje na ciepło prosto z pieca, jak i na zimno. Ah, i teraz najważniejsze, przygotowanie banicy jest tak proste, że nie może się nie udać. Banica jest obecna na bułgarskich stołach także w święta. Na Wielkanoc przygotowuje się ją z pokrzywą. Znane i lubiane są też banice ze szpinakiem, szczawiem, czy cebulą. Natomiast w Boże Narodzenie czy sylwestra banica przypomina nasze polskie makowce – ciasto wypełniane jest wtedy dużą ilością bakalii. Na Wigilię zaś otrzymuje farsz rybny, grzybowy albo warzywny.
Smaczna banica z owczym serem (sirene) to popularne bułgarskie śniadanie. Miękka, popijana jogurtem lub ajranem (dobrze schłodzonym jogurtem zmieszanym z wodą, solą i ziołami, np. miętą) jest lubiana przez wszystkich, choć trzeba wiedzieć, że najlepiej smakuje na ciepło. Ser sirene to rodzaj białego sera solankowego, jest nieco bardziej tłusty niż ser z krowiego mleka, choć obecnie spotyka się mieszanki – z mleka koziego, krowiego i owczego, określane nazwą sirene.
Banicę najlepiej jest przygotować w dużym okrągłym lub owalnym naczyniu. Sprawdzi się zwykła, okrągła brytfanka do ciasta lub blaszka do pieczenia. Potrzebna będzie też miska, trzepaczka i pędzel do smarowania.
ciasto filo lub ciasto francuskie
4 jajka
5-6 łyżek mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
6 łyżek jogurtu naturalnego
50g masła
biały ser typu feta
cukier, sól, oliwa z oliwek
Uwaga: Idealnym dodatkiem są przysmażone pirczarki jeśli lubimy grzyby.
KROK 1: Brytfankę wysmaruj masłem, a resztę masła rozpuść. Będzie potrzebne w późniejszym kroku.
KROK 2: 4 jajka wbij do miski i roztrzep trzepaczką. Dodaj jogurt naturalny i wymieszaj. Następnie dodaj mąkę z proszkiem i wymieszaj. Ciasto ma mieć konsystencję podobną do ciasta naleśnikowego, więc jeżeli jest za rzadkie dodaj więcej mąki. W kolejnym kroku dodaj odrobinę cukru, soli i 2 łyżki oliwy z oliwek. Wymieszaj, dodaj pokruszony ser i znów wymieszaj.
KROK 3: Rozłoż na blacie jeden płat ciasta i nałóż na niego masę serową. Zwiń dość luźno. Nie ściskaj za bardzo płatów. Rulon połóż w brytfance i zacznij przygotowywać kolejne. Układaj rulony w brytfance w kształcie okręgu. Taka tradycyjna banica przygotowywana jest w formie rulonów ułozonych w kształt ślimaka. Wygodniej jest układać rulony obok siebie, ułatwia to odrywanie kawałków i porcjowanie.
KROK 4: Do pozostałej masy serowej dodaj resztkę rozpuszczonego masła. Wymieszaj i polej banicę.
KROK 5: Włóż banicę do piekarnika na 180 C i piecz ok 30m dopóki ciasto się nie zarumieni. Banica najlepiej smakuje ciepła ze szklanką kefiru lub zsiadłego mleka. W lodówce może stać nawet do tygodnia.