Organizatorem Targów Książki Historycznej jest Fundacja Historia i Kultura oraz Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, Muzeum Zamek Królewski w Warszawie i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Mecenasem i Wyłącznym Sponsorem Targów jest PGNiG.

 

<iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FwRealu24pl%2Fvideos%2F431688465107663%2F&show_text=false&width=560&t=0″ width=”560″ height=”314″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowfullscreen=”true” allow=”autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share” allowFullScreen=”true”></iframe>

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Zaczyna się od znakowania zaszczepionych i niezaszczepionych uczestników różnymi kolorami biletów, pytanie co będzie dalej?” – mówi właściciel wydawnictwa Prohibita i księgarni Multibook w rozmowie z PCh24.pl. Paweł Toboła-Pertkiewicz komentuje okoliczności usunięcia jego stanowiska z warszawskich Targów Książki Historycznej ze względu na łamanie tzw. „reżimu sanitarnego”.

Już w pierwszy dzień targów doszło do niezliczonych ekscesów, począwszy od wprowadzenia segregacji sanitarnej uczestników poprzez przyznawanie różnych kolorów biletów zaszczepionym i niezaszczepionym, a skończywszy na usunięciu pod osłoną nocy stoiska jednego z wystawców, w której to sprawie interweniować musiała policja.

W sprawie segregacji sanitarnej, a potem defraudacji książek interwencje poselskie podejmował Grzegorz Braun. Poseł Konfederacji próbował uzyskać od organizatorów informacje na temat zgodności wprowadzonych „obostrzeń” ze stanem prawnym w Polsce.

Jak opisuje Paweł Toboła-Pertkiewicz już na wejściu na targi organizatorzy dopuszczali się łamania tajemnicy lekarskiej, zmuszając wszystkich uczestników do wypełniania ankiet zawierających pytania na temat osobistych spraw zdrowotnych. Następnie rozdawano bilety w kolorze uzależnionym od przyjęcia bądź nieprzyjęcia „pełnego cyklu” szczepień przeciwko COVID-19, a prywatna firma ochroniarska nagminnie zwracała uwagę na temat „obowiązku” zasłaniania ust i nosa. „Wzorcowa impreza nowej normalności” – tak nasz rozmówca określa tegoroczne Targi Książki Historycznej.

W odpowiedzi na te wydarzenia wydawnictwo Prohibita i księgarnia Multibook organizują spotkania autorskie pod hasłem „Sobota bez segregacji”. Wydarzenie rozpocznie się 27 listopada o godz. 12:00 w siedzibie księgarni przy ul. Dymińskiej 4 w Warszawie. – Chcemy dać możliwość spotkania czytelników z autorami w naszej księgarni, gdzie te uciążliwe procedury nie będą miały miejsca. Nikt nie będzie dzielił gości na zaszczepionych i niezaszczepionych, wszyscy mogą czuć się zaproszeni i mile widziani na spotkaniach autorskich z Jakubem Wozinskim, Krzysztofem Karoniem i Sławomirem Danilczukiem – mówi Paweł Toboła-Pertkiewicz.

Źródło: PCh24.pl

Rozmawiał Filip Obara