Szanowni Państwo,

Muzeum Tatrzańskie im dra. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zwraca się z serdecznym zaproszeniem do aktywnego włączenia się w tworzenie Muzeum Palace w Zakopanem.

(…)

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

        Celem nadrzędnym Muzeum Palace jest przybliżenie trudnych i skomplikowanych losów Podtatrza podczas II wojny światowej. W historii tej najważniejszą rolę odgrywają ludzie, których życie przypadło na bezlitosny okres lat 1939-1945. Największą wartością Muzeum Palace jest autentyzm miejsca. Muzeum powstaje

w dawnym pensjonacie, który okupant przekształcił w siedzibę placówki Gestapo. Budynek Palace jako bezcenny, materialny świadek minionych wydarzeń w całości będzie przeznaczony na cele muzealne.

        Powstające Muzeum stanie się miejscem spotkań z historią, szczególnie dla lokalnej społeczności. Tworzona ekspozycja oparta zostanie na materiale archiwalnym, zeznaniach świadków, dokumentach, pamiątkach oraz eksponatach muzealnych. Historyczne przedmioty, związane z wydarzeniami i osobami, będą stanowiły podstawę do zaprezentowania treści i przesłania ekspozycji. Nieustannie trwają prace badawcze nad właściwym rozpoznaniem wszystkich przestrzeni budynku, a wszelkie miejsca, w których przesłuchiwani

i torturowani byli ludzie, zostaną należycie uszanowane. Niewątpliwie, miejscem szczególnym w Palace pozostają piwnice, w których Gestapo utworzyło cele więzienne. W części z nich zachowały się napisy, wyryte na ścianach przez przetrzymywanych. Stanowią one świadectwo walki i męczeństwa. Napisy więźniów są autentycznym upamiętnieniem przetrzymywanych osób, są one również symbolem budynku i wydarzeń

z okresu wojny, przez co nadają tej przestrzeni wymiar szczególny. Ze względu na symboliczny charakter budynku będzie on bardzo ważnym punktem na mapie Podhala, stanowiącym o pamięci o ludziach

i wydarzeniach z okresu II wojny światowej.

        Muzeum Tatrzańskie zachęca do aktywnego uczestniczenia przy tworzeniu Muzeum Palace poprzez udział w zbiórce pamiątek, przekazywanie świadectw i udzielanie wywiadów. Każde wspomnienie jest cenne, każdy eksponat – pamiątka jest ważny. Pamiątki można przekazywać w drodze darowizny, można też udostępnić

w czasowy depozyty, Muzeum może wykonać ich kopię lub digitalizację. We wszystkich czynnościach, związanych z wolą przekazania pamiątek, Muzeum Tatrzańskie oferuje pomoc.

Szczegółowe informacje dotyczące Muzeum Palace można uzyskać pod numerem telefonu:

+ 48 535 602 444, e-mail: palace@muzeumtatrzanskie.pl, www.muzeumtatrzanskie.pl

Anna Wende – Surmiak

Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego

***

Szanowny Panie Redaktorze

        W tygodniku  “Warszawska Gazeta” (WG) z 19-25 listopada 2021 jest artykuł “Czas hańby, czas zdrady”, autor Jacek Piekara. Cytuje wyjątki :

        ” … Jednak brak wsparcia dla polskiego wojska, policji, funkcjonariuszy Straży Granicznej jest tym boleśniejszy, jeśli przychodzi z nieoczekiwanej strony, na przykład ze strony duchowieństwa. Specjalnie prześledzimy profil Episkopatu Polski oraz arcybiskupa Stanisława Gądeckiego na Twitterze, sięgając wiele dni wstecz.

        Wyobrażacie sobie Państwo że nie ma tam ani jednego zapewnienia o solidarności z polskimi żołnierzami, stojącymi przeciwko hordom prowokatorów i białoruskim służbom specjalnym ? Ani jednej modlitwy, ani jednego ciepłego słowa. W jakimże to kontraście stoi to z inicjatywa Gądeckiego, by zorganizować zbiórkę pieniężną. Bynajmniej nie dla polskich funkcjonariuszy i żołnierzy oraz ich rodzin, ale dla przywleczonych na nasza granice napastnikow. Tak wlasnie wyglada dzis polski Kościół hierarchiczny. Odrealniony, oderwany od patriotycznych korzeni, zajęty głównie pomnażaniem i tak gigantycznego majątku oraz kryciem zbrodni popełnionych przez duchowieństwo. Dla uczuć patriotycznych nie ma już w tym Kościele miejsca, za to mnóstwo miejsca jest dla kosmopolitycznego , neomarksistowskiego belkotu, przwleczonego wprost z Watykanu. To haniebne zachowanie polskich biskupów i kardynałów trafnie podsumował Robert Winnicki z Konfederacji, pisząc: ”W całej Polsce biskupi powinni zarządzać Msze za Ojczyznę i modlitwy w intencji Straży Granicznej, Wojska Polskiego, policji, a nie “zbiórkę na imigrantów’ którą nakazuje arcybiskup Gądecki. Wstyd. Liberalizm i sentymentalizm zamiast chrześcijańskiego patriotyzmu.” (koniec cytatu)

        W tym samym wydaniu WG w felietonie “Kroniki tygodniowe: ziarna i plewy”, autor Marcin Hałas, jest taki kawałek (cytuje): Poseł Robert Winnicki zauważa: – Miara upadku Kościoła w Polsce jest to, że zamiast Mszy za ojczyznę, modlitwy w intencji Wojska Polskiego, Straży Granicznej i policji, Episkopat zajmuje się zbiorkami na imigrantów! Dziś klaszczą biskupom ci, którzy atakowali rok temu koscioly! Takich dziś biskupi mają sojuszników” (koniec cytatu).

        I nieco dalej – “Przewodniczący Episkopatu Polski biskup Stanisław Gądecki zaapelował o zbiórkę na rzecz imigrantów. Warto przytoczyć taki komentarz znaleziony w internecie: – Coz, kiedys wspierano własnym datkiem polskie wojsko walczące z najeźdźcami, dziś wspieramy tych drugich. Co to znaczy że ”zebrane środki zostaną przeznaczone na finansowanie działań pomocowych Caritas Polska na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce”? (koniec cytatu)

Wstyd biskupie Gadecki, wielki wstyd.

Z Powazaniem

Jacek Hejnar

Mississauga, ON.    29 listopada 2021