Szanowny Panie redaktorze Kumor,

        W nawiązaniu do artykułu “PRL była inkubatorem patologii”. Temat bardzo szeroki i nasuwa się wiele pytań z tym związanych.

        Nie mam zamiaru bronić PRL ale chciałbym dodać do pozytywnych opinii o PRL, o których tak mało się mówi. Pan pewnie i olbrzymia grupa  ludzi z PRLu tam się wykształcili i wychowali. Bardzo często są to osoby na wysokich stanowiskach tu w Kanadzie i niemal na całym świecie. Tysiące profesorów, wybitnych fachowców we wszystkich dziedzinach. Prezencja także fizyczna tych osób jest najczęściej lepsza od osób z innych narodowości.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

        Prosiłbym Pana o opinie na temat milionów rodaków, którzy opuścili i niestety dalej opuszczają nasz już wolny kraj. Jestem przeciętnym Polakiem emigrantem i nie ekspertem w tych sprawach, ale chciałbym zaznaczyć i sprowokować dyskusję o tym i innych szkodliwych zjawiskach:

        Czy Zachód nie powinien nas bronić lub trochę pomóc w przeciwstawieniu się przed grabieżą, eliminacją i zamykaniem naszych fabryk, też tych peerelowskich, ale naszych.?!

        Jako inżynier powiem, że wiele z tych fabryk i fachowcy w nich pracujący reprezentowali wysoki poziom światowy. Można to porównać pracując tu w Ontario  kilka długich dekad. Wykonałem projekty dla dziesiątek firm kanadyjskich i w tej dziedzinie moje opinie są wiarygodne. Pytań jest wiele wartych rozpatrzenia, tylko jedno więcej z tez bardzo istotnych: Czy obecne zadłużenie Polski nie jest bardzo wielkie w stosunku do osiągnięć? Zadłużenie to jest bardzo wielkie i bardzo niebezpieczne.

Z poważaniem,

Wojciech Tubielewicz

Od redakcji: Szanowny Panie, dziękuję bardzo za list,  odpowiem przez analogię; system totalitarny Niemiec hitlerowskich również wyprodukował, a zaryzykuję twierdzenie, że o wiele więcej i lepiej wykształconych, inżynierów, lekarzy, naukowców. Ich praca przyczyniła się niezmiernie do postępu technologicznego i medycznego, jaki nastąpił po wojnie na świecie; wszyscy ci naukowcy o ile tylko przeżyli, byli bowiem bardzo poszukiwani w dosłownym i przenośnym tego słowa znaczeniu przez mocarstwa zwycięskie.  Dzięki nim Stany Zjednoczone i Związek Radziecki wysyłały rakiety w kosmos i na Księżyc. I też mógłbym napisać, że „nie mam zamiaru bronić Trzeciej Rzeszy ale chciałbym dodać do pozytywnych opinii, o których tak się mało mówi (…)”

        Tak więc nie chodzi wyłącznie o to, czy dany system totalitarny potrafi wykształcić młodzież i ją umotywować, chodzi o coś więcej; o kształt i ocalenie cywilizacji; o wolność osobistą i możliwość rozwoju ludzi, życia bez strachu, przymusu i terroru partyjnych sitw. Ale też chodzi w przypadku PRL o coś jeszcze; owszem w pewnych dziedzinach poziom szkolenia i szkolnictwa był bardzo wysoki natomiast w wielu innych nastąpił regres i upadek. Ten regres i upadek dotyczył państwowotwórczych mechanizmów życia politycznego i gospodarki. Fakt, że Polska Ludowa potrafiła wybudować tyle wielkich zakładów  nie znaczy, że potrafiła dobrze zorganizować życie gospodarcze. Czy PRL mógł pójść drogą ChRL? Nie, ponieważ w przeciwieństwie do Chin Ludowych jej liderzy nie mieli możliwości suwerennego działania.

        Czy „Zachód”, powinien pomóc Polsce? Ależ przecież jej „pomógł” wszędzie tam gdzie leżało to w jego interesie! Żaden normalny kraj nie działa wbrew własnym interesom. Zadłużenie w dzisiejszym świecie jest rzeczą umowną, to czy jest duże czy małe wynika z wielu aspektów; zasad emisji pieniądza i uczestnictwa w międzynarodowym systemie finansowym.

Pozdrawiam serdecznie

Andrzej Kumor