Kilkuset obywateli Ukrainy ustawiło się w środę w kolejce jeszcze przed otwarciem szczecińskiego Urzędu Miasta, aby złożyć wniosek o PESEL. Wśród oczekujących są głównie kobiety.

Kolejka osób chcących złożyć wniosek o PESEL, mimo chłodnej aury, zaczęła się tworzyć już w nocy – pierwsi oczekujący, według ich relacji, ustawili się już około godz. 2. Tuż po godz. 7, na pół godziny przed otwarciem urzędu, ogonek sięgał już skrzyżowania z ul. Szymanowskiego – czyli ok. 200 m.

Do czekających wyszli urzędnicy magistratu, rozdając formularze i długopisy osobom, które nie wypełniły jeszcze wniosków.

Wśród oczekujących na złożenie wniosku są głównie kobiety, czasem z dziećmi, a także młode dziewczyny. Ksenia, czekająca w kolejce ze swoimi koleżankami Oleną i Dianą powiedziała, że chciałaby podjąć w Polsce pracę, dlatego potrzebuje numeru PESEL. “Przyjechałyśmy z Kijowa kilka dni temu, tam było strasznie” – mówiła dziewczyna.

Pani Maria przyjechała z Łucka w sobotę. “Nie wiem jeszcze, czy chciałabym zostać w Szczecinie, w Polsce. Jak skończy się wojna, na pewno wrócimy, a jeśli nie – nie wiem. Tu jest spokojnie, już się nie boimy. Mieszkamy u bardzo dobrych ludzi” – powiedziała kobieta.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Aby złożyć wniosek o PESEL obywatele Ukrainy muszą pobrać numer z automatu przed Biurem Obsługi Interesanta. W poruszaniu się po urzędzie i w wypełnieniu wniosku pomagają tłumacze ukraińskiego.

Przed urzędem ustawiono namiot ze stołami, przy których można wypełnić wniosek. Jak poinformował PAP rzecznik prezydenta Szczecina Łukasz Kolasa, wydłużono godziny przyjmowania wniosków – w środę, a także najprawdopodobniej w czwartek będzie to możliwe do godz. 18.

 

Przy składaniu wniosku należy też okazać dokument podróży, Kartę Polaka lub inny dokument ze zdjęciem, umożliwiający ustalenie tożsamości, a w przypadku osób poniżej 18. roku życia – także dokument potwierdzający urodzenie (może być to także dokument unieważniony). Potrzebne jest także zdjęcie – to można wykonać bezpłatnie w urzędzie.

Podczas składania wniosku pobierane są odciski palców – na potrzeby dokumentu biometrycznego.

Także w Koszalinie ustawiła się kolejka ok. dwudziestu obywateli Ukrainy oczekujących na otwarcie drzwi magistratu. Wszyscy oni o godz. 7.15 zostali wpuszczeni do budynku. Część od razu została skierowana na piętro do Wydziału Spraw Obywatelskich. Tam w holu przy stolikach otrzymali wnioski do wypełnienia, w czym pomagały osoby mówiące po ukraińsku lub rosyjsku, w tym wolontariusze. Kolejni ukraińscy petenci na swoją kolej czekali na parterze urzędu. Zostali tam przez urzędników poinformowali, że to oczekiwanie może potrwać ok. 30 minut, a nawet nieco dłużej.

 

Długie kolejki ustawiały się przed urzędami również w innych miastach Polski

za PAP