Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Witolda Dzielskiego na ambasadora w Kanadzie.
Witold Dzielski to syn przedwcześnie zmarłego Mirosława Dzielskiego, opozycjonisty założyciela legendarnego pisma “13” wydawanego poza cenzurą w PRL.
Witold Dzielski urodził się 21 lipca 1977 w Krakowie gdzie chodził o 4 liceum, od 2015 roku dyrektor Biura Spraw Zagranicznych w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, autor licznych inicjatyw obywatelskich i publikacji dotyczących tematyki społecznej. Z wykształcenia kulturoznawca i lingwista.
Ukończył studia w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim.
W latach 2007–2012 radca w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Pracował w wydziale politycznym Ambasady odpowiedzialnym za sprawy polsko-żydowskie, a także (w różnych okresach) za sprawy związane ze stosunkami Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską (zwłaszcza podczas polskiej prezydencji w UE w 2011 r.), Azja Południowo-Wschodnia , Ameryki Łacińskiej i organizacji międzynarodowych.
Znajomość języków: polski, angielski, niemiecki.
Poza działalnością dyplomatyczną jest autorem inicjatyw obywatelskich i publikacji dotyczących tematyki społecznej. Autor powieści fantasy pt. Hum’ Ha Opublikowanej w 2014. Pod jego współredakcją została opublikowana w 2007 książka pt. Irak. Dylematy amerykańskiej interwencji.
W 2019 został odznaczony krzyżem komandorskim Orderu Gwiazdy Rumunii.
Amator sportów wyczynowych (czarny pas Aikido, b. kapitan drużyny koszykarskiej).
W środę sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywie zarekomendowała kandydaturę Witolda Dzielskiego – na ambasadora w Kanadzie
Sejmowa komisja spraw zagranicznych zajmowała się w środę opiniowaniem trójki kandydatów na ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej, w Kanadzie oraz na Węgrzech. Kandydatami na te stanowiska byli odpowiednio: Adam Kwiatkowski, Witold Dzielski oraz Sebastian Kęciek. Wszyscy trzej uzyskali pozytywną opinię sejmowej komisji.
Pozytywnie zaopiniowany na ambasadora w Kanadzie Witold Dzielski w swoim wystąpieniu podkreślał cele związane z gospodarczą współpracą Polski i Kanady – m.in. w zakresie rozwijania odnawialnych źródeł energii, w tym energii jądrowej, cele związane z pogłębianiem współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obronności (w ramach NATO), a także w kwestii działań w zakresie polityki kulturalnej związanej z liczną w Kanadzie Polonią.