Federalny minister środowiska Steven Guilbeault postawił rządowi Quebecu ultimatum w sprawie ochrony karibu. Widać, że Ottawa zaczyna tracić cierpliwość, bo prowincje nie wywiązują się ze swojego obowiązku ochrony przyrody. Guilbeault po latach delikatnych nacisków stwierdził, że ostatecznie Ottawa odgórnie będzie musiała stworzyć obszar ochronny karibu w Quebecu.
Rachel Plotkin, ekspertka z David Suzuki Foundation zajmująca się karibu, przypomina, że rząd federalny poprosił prowincje o przygotowanie planów ochrony krytycznych siedlisk karibu w 2012 roku. Potem jednak Ottawa specjalnie nie naciskała na przedstawianie tych dokumentów. Liczebność stad zwierząt w tym czasie malała, a środowisko ich życia było niszczone.
W liście z 8 kwietnia minister Guilbeault dał czas Quebecowi do 20 kwietnia na przedstawienie planu. Jeśli ten okaże się niewystarczające, minister ma zarekomendować gabinetowi wydanie dekretu o objęciu ochroną części siedlisk karibu na terenie Quebecu, niezależnie od ewentualnego sprzeciwu prowincji.
Ottawie udało się już osiągnąć porozumienie z Albertą w sprawie planu, a negocjacje z Kolumbią Brytyjską i Ontario trwają. Ze strony Quebecu nie widać jednak dobrej woli, twierdzi Guilbeault.
Anne-Sophie Doré, prawniczka z Centre Québécois du droit de l’environnement, przypomina, że Ottawa wydawała już specjalne nakazy mające na celu ochronę różnych gatunków zwierząt. Tak było ze wstrzymaniem projektów budowlanych w południowym Quebecu na terenach występowania chórzystki trójpasiastej (Western chorus frog).
Guilbeault mówił w zeszły czwartek, że ochroną byłoby objętych około 35 000 kilometrów kwadratowych terenu w Quebecu. Obszar ten nie musiałby być zupełnie nietknięty przez człowieka, ale mogłoby być wymagane wprowadzenie specjalnych środków zapewniających przetrwanie karibu.
Jeremy Kerr, profesor biologii z University of Ottawa, mówi, że karibu potrzebuje gęstych, starych lasów, które zapewniają pożywienie i kryjówkę. Rządy jednak niechętnie ograniczają działalność przemysłową w lesie. Wyrąb wiąże się z zastępowaniem starych lasów przez młode nasadzenia, a dodatkowo powstają nowe ścieżki, dzięki którym drapieżnikom łatwiej jest dotrzeć do karibu.
Premier Quebecu François Legault stwierdził, że premier Trudeau znów się próbuje mieszać w jego kompetencje. Quebec ma niezależną komisję, która zajmuje się sprawą karibu i szukaniem równowagi między ochroną zwierząt a ochroną miejsc pracy w konkretnych regionach prowincji.