Departament obrony narodowej obiecuje przeprowadzić gruntowna rewizję kanadyjskiej misji na Ukrainie po tym, jak w październiku 2021 w raporcie George Washington University stwierdzono, iż Kanadyjczycy podczas operacji UNIFIER szkolili ukraińskich ekstremistów. Chodzi o grupę Centuria mającą związki ze skrajnie prawicowym ruchem azowskim.
Kanadyjska armia stwierdziła, że jest zaniepokojona doniesieniami i zaprzeczyła, jakoby wiedziała cokolwiek o uczestnictwie ekstremistów w szkoleniu. Dodała, że nie ma obowiązku sprawdzania żołnierzy szkolonych w innych państwach.
W kolejnym miesiącu Ottawa Citizen ustaliło, że przedstawiciele Kanady spotkali się z dowództwem pułku Azow w 2018 roku. Nie powiedzieli jednak nic na temat neonazistowskich przekonań jednostki, mimo że o nich wiedzieli. Kanadyjczycy obawiali się raczej, że spotkanie zostanie ujawnione przez media. Zdjęcia ze spotkania pojawiły się potem w internecie i miały być wykorzystane przez pułk do działań propagandowych.
Rząd federalny wydał ponad 890 milionów dolarów na szkolenia Ukraińców w ramach operacji UNIFIER. Powtarzał, że nie szkolił i nie będzie szkolił żołnierzy związanych z pułkiem Azow.
Co innego wynika jednak z dokumentów zgromadzonych przez Radio Canada, związanych z kanadyjską misją. Znaleziono dowody na uczestnictwo żołnierzy z pułku Azow w ćwiczeniach prowadzonych przez CAF w 2020 roku w Złoczowie na Zachodniej Ukrainie.
Rzecznik prasowy pułku Azow przekazał CTVNews, że pułk jako grupa był wykluczony z ćwiczeń pod okiem kanadyjskich instruktorów w czasie operacji UNIFIER. Przygotowali jednak sami program ćwiczeń i byli instruktorami w centrum szkoleniowym Gwardii Narodowej Ukrainy. Rzecznik nie odniósł się do pytań o uczestnictwo pojedynczych członków pułku w ćwiczeniach w ramach operacji UNIFIER.
Dowódca pułku Kyrylo Berkal w mediach społecznościowych pisze o członkach pułku szkolonych przez kanadyjskich instruktorów. w 2019 roku.
Rzecznik prasowy CJOC (Canadian Joint Operations Command) oświadczył, że na początku miesiąca wszyscy członkowie kanadyjskiej armii uczestniczący w operacji UNIFIER zostali przeszkoleni w zakresie rozpoznawania symboliki ekstremizmu skrajnie prawicowego. Ukraińcy podejrzani o poglądy rasistowskie i przynależność do grup skrajnie prawicowych mają być natychmiast oddalani. CAF podkreśla, że Ukraina jest suwerennym państwem i sama odpowiada za rekrutację swoich żołnierzy.