W sobotę wieczorem szef MSZ Zbigniew Rau rozpoczął wizytę w Iranie; spotka się z prezydentem Ebrahimem Raisim i szefem irańskiej dyplomacji Hosejnem Amir-Abdollahijanem. Politycy omówią kwestie współpracy dwustronnej, a także trwającej agresji Rosji przeciw Ukrainie.
Rau składa wizytę na zaproszenie strony irańskiej, ma ona charakter bilateralny i jest pierwszą od 2014 r. wizytą szefa polskiej dyplomacji w tym kraju.
💬 “I would like to emphasize the emotion that I feel as I visit Iran in the year of the 80th anniversary of the evacuation of General Anders' Army to Iran,” said FM @RauZbigniew at the press conference after the meeting with 🇮🇷 FM @Amirabdolahian. pic.twitter.com/KUkENMcJyd
— Ministry of Foreign Affairs 🇵🇱 (@PolandMFA) May 8, 2022
Rzecznik MSZ Łukasz Jasina poinformował w piątek, że podczas wizyty Rau przedstawi stanowisko Polski wobec sytuacji w Ukrainie. Dotychczas Iran nie potępił rosyjskiej agresji na ten kraj.
Podczas wizyty planowane jest także podpisanie przez szefów dyplomacji Polski i Iranu umowy o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu.
Szef polskiej dyplomacji oddał też hołd żołnierzom i osobom cywilnym różnej narodowości, którzy zostali przyjęci w Iranie 80 lat temu.
Iran stał się podczas II wojny światowej schronieniem m.in. Polaków, którzy, w ramach ewakuacji Armii Polskiej pod dowództwem generała Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego, wydostali się z zesłania.
Podczas repatriacji z ZSRR armii gen. Andersa w 1942 roku na terytorium Iranu znalazło się blisko 120 tys. Polaków, w tym wielu cywilów, spośród których ponad połowę stanowiły dzieci. Ze względu na bardzo zły stan zdrowia, śmiertelność wśród repatriantów była duża.
Minister spraw zagranicznych odwiedził cmentarze w Teheranie i Isfahanie, gdzie spoczywają rodacy.
W ramach upamiętnienia przejścia armii Andersa ze Związku Sowieckiego przez terytorium obecnego Turkmenistanu do Iranu, przygotowano także we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej wystawę “Szlaki nadziei. Odyseja wolności”. Część tej wystawy otworzy szef MSZ, a kolejną – prezes IPN, podczas jego późniejszej wizyty w Iranie.
“Wbrew pozorom bardzo ważna jest też symbolika, zwłaszcza w sytuacji gdy Polska sama zmaga się z wielkim kryzysem uchodźczym i w momencie gdy kryzys hybrydowy w relacjach z Białorusią był związany z wykorzystaniem pochodzących również z tamtego rejonu osób” – podkreślał Jasina, mówiąc o wizycie.
Wskazał też na jej “komponent gospodarczy i biznesowy”. “Nie taimy, że Polska ma różne nadzieje biznesowe związane z Iranem, choć tutaj służymy głównie jako instytucja umożliwiająca późniejsze działania” – zaznaczył rzecznik MSZ.