Kiedy Thomas Hartle poddaje się sesji leczenia psilocybiną, znika lęk przed końcem życia, związany z jego rakiem okrężnicy.
„Przed zabiegiem czujesz się tak, jakbyś siedział w samochodzie. Jest lato. Masz opuszczone szyby, tkwisz w korku w godzinach szczytu, jest głośno… To nieprzyjemne” – powiedział Hartle, który mieszka w Saskatchewan.
„Twoja ulubiona piosenka jest w radiu, ale właściwie nie możesz jej docenić, ponieważ wszystko inne uniemożliwia ci nawet zauważenie, że radio jest włączone. Po leczeniu psilocybiną (to tak jakby) nadal jesteś w samochodzie, w ruchu ulicznym, ale masz otwarte okna; klimatyzacja jest włączona i jest cicho. Jesteś tylko ty i muzyka” t;umaczy 54-letni Hartle, który jest jednym z nielicznych Kanadyjczyków, którzy otrzymali legalnie psychoterapię psychodelikami po tym, jak Health Canada ułatwiło w styczniu pracownikom służby zdrowia dostęp do psilocybiny – związku halucynogennego znajdującego się w niektórych grzybach.
Tymczasem w Montrealu jedna z przychodni stanie się pierwszą placówką opieki zdrowotnej w Quebecu, która legalnie leczy depresję za pomocą psilocybiny.
5 maja placówka otrzymała zgodę Health Canada na opiekę nad pacjentem, który przeszedł kilka nieudanych terapii na depresję.
„Istnieje rygorystyczna procedura przesiewowa”, powiedział Bui-Nguyen dyrektor przychodni, dodając, że plan ubezpieczenia zdrowotnego Quebecu nie obejmuje takiego leczenia. „Patrzymy na diagnozę, historię medyczną, czy istnieje ryzyko uzależnienia, jakie zabiegi zostały już wypróbowane… Musiało być dużo wcześniej wykonanych zabiegów, więc jest solidne uzasadnienie”.
Leczenie wspomagane psychodelikami, wyjaśnił Bui-Nguyen, wymaga wielu sesji terapeutycznych przed i po tym, jak pacjenci doświadczyli leku. Pacjenci będą spożywać psilocybinę, gdy są nadzorowani przez dwóch psychoterapeutów i pozostaną w klinicznie zabezpieczonym środowisku do sześciu godzin.
– To nie jest cud ostrzega Bui-Nguyen ale pacjent odkrywa nowe drogi wyjścia z depresji”.
„Jesteśmy w czasach, w których nowe i lepsze metody leczenia zdrowia psychicznego są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Depresja, lęki i myśli samobójcze… to wskaźniki, które nadal rosną i nie wiadomo jak zająć się tymi ogromnymi problemami społecznymi. Psychodeliki stanowią okazję do wywarcia znaczącego wpływu – tłumaczy.