Kanadyjska Agencja Usług Granicznych zidentyfikowała „ryzyko zagrażające prywatności” w systemie biometrycznym służącym do śledzenia podróżnych na lotniskach. Chodzi o mało nagłośniany projekt pilotażowy przeprowadzony na jednym z lotnisk w zeszłym roku:
Kanadyjska Agencja Usług Granicznych (CBSA) testowała  proces, który umożliwiałby podróżującym samolotem „bezdotykowe” przejścia przez kanadyjskie lotniska podczas podróży do i z Kanady.

W ramach procesu Chain of Trust nasza tożsamość zostałaby ustalona za pomocą kombinacji różnych technologii, dzięki czemu nie zachodziłaby konieczności interakcji z funkcjonariuszami straży granicznej.

Agencja chce wykorzystać innowacyjną, najnowocześniejszą technologię, aby sprostać rosnącej liczbie podróżnych, oczekiwaniom szybkiej odprawy, a także nieprzewidywalnym i złożonym zagrożenia bezpieczeństwa.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Proces Łańcucha Zaufania wymagałby od podróżnych pobrania aplikacji na smartfon i utworzenia konta zawierającego unikalny identyfikator zbudowany na podstawie ich danych biometrycznych.

Na każdym etapie podróży – od rezerwacji lotu, przez uzyskanie karty pokładowej, po opuszczenie samolotu – dane podróżnego byłyby zbierane zdalnie i wykorzystywane do przyspieszenia  odprawy podróżnego. Tuż przed lądowaniem podróżny tworzyłby e-deklarację i podpisywał ją cyfrowo za pomocą biometrycznej identyfikacji twarzy.

Po przybyciu urządzenia rozpoznawałyby daną osobę porównując biometryczną twarz do unikalnego identyfikatora podróżnego. Dane biometryczne “byłyby szyfrowane aby  chronić prywatność wszystkich użytkowników”.

Innym kluczowym aspektem tego systemu jest uwolnienie funkcjonariuszy CBSA od rutynowych zadań administracyjnych, umożliwiając im skupienie się na identyfikowaniu i przechwytywaniu towarów i osób podwyższonego ryzyka.

Tożsamość podróżnych byłaby uchwycona za pomocą kombinacji technologii, tak aby mogli oni przejść przez kolejne etapy swojej podróży bez konieczności interakcji z funkcjonariuszami straży granicznej.

CBSA ściśle współpracowała z innymi departamentami federalnymi nad tym rozwiązaniem. Różne firmy z sektora prywatnego pomogły w integracji technologii, a ekspertyza w zakresie biometrii pochodziła z Uniwersytetu w Ottawie.

Rezultatem wdrożenia miałby być bezproblemowy proces podróży lotniczych  z krótkim lub zerowym czasem oczekiwania.

Zapraszamy do wspierania naszej działalności poprzez dotacje oraz odwiedzenie naszych stron na Facebooku i w Youtube