Kanada pomoże Europie zmniejszyć zależność od rosyjskiej ropy naftowej i węgla, m.in. poprzez rozbudowę infrastruktury, ogłosił premier Justin Trudeau 28 czerwca na spotkaniu G7 w Niemczech.

„Kanada, oczywiście, jako producent ropy i gazu, zapewnia, że ​​na krótszą metę robimy wszystko, co w naszej mocy, aby złagodzić presję”, powiedział Trudeau na konferencji prasowej.

„Poszukujemy również – w perspektywie średnioterminowej – rozbudowy pewnej infrastruktury, ale w sposób, który osiągnie średnioterminowy i długoterminowy cel przyspieszenia odejścia nie tylko od rosyjskiej ropy i gazu, ale także od naszej globalnej zależności od paliw kopalnych z powodu skutków zmian klimatycznych”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Komunikat G7 wydany po spotkaniu podsumowującym 28 czerwca obszernie porusza kwestię bezpieczeństwa energetycznego, cen paliw i zdolności Rosji do sprzedaży węglowodorów w celu podtrzymania gospodarki i wojny na Ukrainie .

Podczas gdy kraje zachodnie nałożyły na Rosję liczne sankcje, wiele innych krajów takie jak Indie, zwiększają zakupy rosyjskiej ropy z dyskontem.

„Dążymy do tego, aby Rosja nie wykorzystywała swojej pozycji producenta energii do czerpania korzyści z agresji kosztem słabszych krajów” – czytamy w komunikacie.

G7 twierdzi, że zajmie się obecną presją rynkową na ropę, zwiększając produkcję w krótkim okresie, wykorzystując rezerwy energii i zachęcając kraje OPEC do zwiększania produkcji.

Komunikat mówi też o ograniczeniu ceny rosyjskiej ropy.

Trudeau powiedział, że „nie chodzi tylko o pozbawienie Putina dochodów, które wykorzystuje do prowadzenia nielegalnej wojny na Ukrainie”, ale o „wywarcie presji na obniżenie cen paliw na całym świecie”.

Grupa G7 zwróciła również uwagę na znaczenie zwiększonych dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) w celu przyspieszenia wygaszania zależności od rosyjskiej energii, ale była to „tymczasowa reakcja”.

Trudeau został zapytany podczas konferencji prasowej, czy chce, aby Kanada i Niemcy zawarły umowę dotyczącą LNG, ale nie odpowiedział wprost, mówiąc, że będzie kontynuował rozmowy z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem na temat tego, jak Kanada „może być pomocna w krótkiej perspektywie”, w świetle zapewnienie przejścia na „czystszą energię w perspektywie średnio- i długoterminowej”.

„Rozmowy wokół LNG koncentrują się na fakcie, że infrastruktura LNG jest tym samym rodzajem infrastruktury, która będzie potrzebna, gdy przejdziemy na wodór” – dodał.

Trudeau ogłosił również nowe wsparcie finansowe dla Ukrainy w postaci pożyczki w wysokości 200 milionów dolarów na zaspokojenie „ zagwarantowania płynności”, a także inwestycje w wysokości 150 milionów dolarów na rozwój humanitarny oraz wsparcie pokoju i bezpieczeństwa.

Część tego będzie obejmować pomoc rolną, powiedział Trudeau.

„W Kanadzie nasi rolnicy zazwyczaj stają przed dużymi wyzwaniami i udowodnili, że są pomysłowi i kreatywni. Dlatego przeniesiemy tę wiedzę na Ukrainę, aby jak najlepiej pomóc”.

Premier zwrócił też uwagę na nowe sankcje nałożone na ponad 80 osób i podmiotów związanych z rosyjską inwazją, a także zakaz importu złota z Rosji.

Zapraszamy do wspierania naszej działalności poprzez dotacje oraz odwiedzenie naszych stron na Facebooku i w Youtube