Zapraszamy do wspierania działalności Gońca poprzez dotacje oraz odwiedzenie naszych stron na Facebooku i w Youtube


Zarząd Roncesvalles Village BIA spotka się w przyszły czwartek, aby omówić kontrowersyjną decyzję o zmianie nazwy Polskiego Festiwalu w Roncesvalles na   Roncesvalles Festival.

„Kilka tygodni temu zaczęliśmy słyszeć od ludzi, że zmieniliśmy nazwę i padały pytania: ‘Dlaczego odwołujecie Polski Festiwal?’, powiedział prezes zarządu Roncesvalles Village BIA, David Neinstein.

„Byliśmy trochę zszokowani, ponieważ w żadnym momencie nie odwoływaliśmy polskiego festiwalu. Traktujemy te (opinie) bardzo poważnie. Słuchamy opinii wszystkich i mamy spotkanie zarządu w przyszłym tygodniu, a potem przedyskutujemy tę opcję i zobaczymy, czy to dobry pomysł, aby zmienić nazwę z powrotem i czy jest to w ogóle możliwe (sic!). A więc zajmiemy się konsekwencjami. Jesteśmy otwarci. To słuszna troska. Każdy chce chronić swoje dziedzictwo i wcale nie chcieliśmy go pomniejszać”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Neinstein wyjaśnia, że ​​zmiana nastąpiła po tym, jak w sierpniu 2021 r. BIA zaproponowało połączenie dwóch festiwali ulicznych w okolicy — Roncy Rocks (dla lokalnych artystów i muzyków, który zwykle odbywa się w czerwcu) i Roncesvalles Polish Festival (który ma miejsce 17 września – 18 w tym roku) — ponieważ nie było ich stać na finansowanie obu  po COVID.

Wśród krytyków zmiany nazwy jest posłanka z Etobicoke-Centre Kinga Surma i były radny miasta Toronto Justin Di Ciano (2014-2018).

Surma, która osobiście wyraziła swoje zastrzeżenia Neinsteinowi, powiedziała, że ​​słyszała krytykę zmiany nazwy ze strony wielu jej polskich wyborców, a około 3200 osób (stan na piątek po południu) podpisało petycję domagając się umieszczenie słowa „polski” z powrotem w nazwie festiwalu.

„Myślę, że są (bardzo) rozczarowani” — powiedziała Surma. „Wiele osób w polskiej społeczności nie wiedziało, że ta decyzja została podjęta. Uważali, że pewien poziom konsultacji powinien mieć miejsce, a nie miał”.

Di Ciano, który prowadzi Toronto Ribfest, dodaje: „To bardzo przykre. To miejsce, do którego Polacy z dumą przyjeżdżają raz w roku. To taka smutna decyzja. “

 

Petycję w sprawie przywrócenia nazwy można podpisać tutaj:

https://www.change.org/p/keep-the-polish-festival-polish