Politykę tę wprowadził minister energii i energii Sri Lanki Kanchana Wijesekera na polecenie nowego prezydenta   Ranila Wickremesinghe — członka i współautora programu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF).

„Po początkowych problemach technicznych system FuelPass QR został dzisiaj pomyślnie przetestowany. [Ten] projekt pilotażowy będzie kontynuowany, zanim w przyszłym tygodniu obejmie cały kraj. Kontyngent paliwowy  złagodzi kolejki przed stacjami w ciągu najbliższych kilku dni, a dystrybucja przyspieszy na całej wyspie” – napisał Wijesekera w swoim tweecie .

„Dziękuję właścicielom stacji paliw, którzy wsparli, opinii publicznej, która zaadoptowała i pomogła, siłom i wolontariuszom, którzy pomogli [w jego realizacji]. Niektóre stacje paliw [tego] nie przyjęły, [a] niektóre osoby manipulowały [lub] fałszowały [kody QR] i nie chciały, aby to zostało wdrożone. Będzie to jednak egzekwowane na całej wyspie”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zgodnie z polityką dotyczącą kwot paliwowych, obywatele Sri Lanki będą musieli złożyć wniosek za pomocą swoich  numerów dowodu tożsamości i po zweryfikowaniu i innych danych,   otrzymają kod QR, aby uzyskać dostęp do paliwa w dystrybutorach w całym kraju.

Następnie mieszkańcy Sri Lanki będą musieli naprzemiennie  tankować paliwo na podstawie ostatniej cyfry numerów rejestracyjnych ich pojazdów. Turyści i obcokrajowcy będą mieli pierwszeństwo w zaopatrzeniu się w paliwo w stolicy Kolombo  co  pozwoli uniknąć jeszcze większych szkód w przemyśle turystycznym Sri Lanki.

 

W maju sektor paliwowy Sri Lanki doznał całkowitego załamania. W tym czasie nowo wybrany premier Ranil Wickremesinghe ostrzegł obywateli, że w kraju skończyło się paliwo i że „Następne kilka miesięcy [będzie] najtrudniejsze w ich życiu”.

Od tego czasu został wygnany z kraju przez wściekły tłum, podobnie jak jego poprzednik, który sam uciekł.