Health Canada opublikowało niedawno Trzeci Doroczny Raport na temat Pomocy Medycznej przy Umieraniu w Kanadzie (2021). Dane są zbierane z raportów składanych przez lekarzy lub pielęgniarki, którzy przeprowadzali eutanazję.
Raport wskazuje, że liczba wspomaganych zgonów wzrosła o 32,4 procent, co stanowiło 3,3 procent wszystkich zgonów w 2021 roku.
Biorąc pod uwagę wszystkie źródła danych, całkowita liczba przypadków eutanazji (MAiD) zgłoszonych z powodu wspomaganych zgonów w Kanadzie od legalizacji do 31 grudnia 2021 r. wynosi 31 664.
W raporcie wskazano, że w związku z uchwaleniem ustawy C-7 w marcu 2021 r. 2,2% wspomaganych zgonów stanowiły osoby, „których śmierć naturalna nie była racjonalnie przewidywalna”.
Jest to pierwszy raport Health Canada MAiD od czasu, gdy w marcu 2021 r. rząd federalny rozszerzył uprawnienia do eutanazji , uchwalając ustawę C-7. Zmiana legislacyjna poszerzyła zakres eutanazji w Kanadzie na pięć kluczowych sposobów:
- Ustawa C-7 usunęła wymóg, aby naturalna śmierć osoby była racjonalnie przewidywalna. Dlatego osoby, które nie są śmiertelnie chore, mogą zwracać się z prośbą o zabicie.
- Ustawa C-7 zezwala lekarzowi lub pielęgniarce na śmiertelny zastrzyk osobie, która nie jest w stanie wyrazić zgody, jeśli ta osoba została wcześniej zatwierdzona do wspomaganej śmierci. Dlatego w Kanadzie osoby nie posiadające zdolności podejmowania decyzji mogą umrzeć w wyniku eutanazji.
- Ustawa C-7 zrezygnowała z dziesięciodniowego okresu oczekiwania, jeżeli naturalną śmierć osoby uważa się za dającą się racjonalnie przewidzieć. W ten sposób osoba może poprosić o eutanazję gdy ma „zły dzień” i umrzeć jeszcze tego samego dnia.
- Bill C-7 stworzył dwutorowe prawo. Osoba, której naturalną śmierć uważa się za racjonalnie przewidywalną, nie ma okresu karencji, podczas gdy osoba, której naturalna śmierć nie jest uznawana za racjonalnie przewidywalną, ma 90-dniowy okres oczekiwania, zanim zostanie zabita przez śmiertelny zastrzyk.
- Bill C-7 zatwierdził eutanazję również w przypadku chorób psychicznie chorych, ale ustanowił dwuletnie moratorium na jej wykonywanie, aby stworzyć opracować wytyczne
Dane wskazują, że w 2021 r. było 12 286 próśb pisemnych o MAiD, co stanowi wzrost o 27,7 proc. w stosunku do liczby próśb pisemnych w 2020 r. Większość próśb pisemnych (9950 lub 81 proc.) skutkowała wspomaganym zgonem. Dane wskazują, że 9 950 pisemnych wniosków spowodowało eutanazję, ale odnotowano 10 064 zgłoszonych zgonów z powodu eutanazji.
Było 2336 wniosków (19 procent), które zakończyły się wynikiem innym niż MAiD:
231 osób wycofało swoją prośbę (1,9 proc. próśb pisemnych).
487 osób uznano za niekwalifikujących się (4% pisemnych wniosków).
1618 osób zmarło przed otrzymaniem MAiD (13,2 procent pisemnych próśb).
Niepokoi fakt, że odrzucono tylko cztery procent pisemnych wniosków . Holandia i Belgia mają wyższy odsetek osób uznanych za niekwalifikujące się.