Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przybywa do Kanady w niedzielę z wizytą co sprawia, że premier Justin Trudeau stoi przed kolejnymi wezwaniami Ukrainy do anulowania zezwolenia na odesłanie turbin naprawionych w Montrealu rosyjskiemu gigantowi energetycznemu Gazprom.
Scholz w niedzielę wieczorem przybywa z trzydniową wizytą. Towarzyszyć mu będzie wicekanclerz Robert Habeck, który odpowiada za sprawy energetyczne kraju.
W oświadczeniu Kancelarii Premiera stwierdzono, że wizyta przyczyni się do realizacji wspólnych priojektów między Kanadą i Niemcami, „w tym naszego niezachwianego wsparcia dla Ukrainy, ochrony pokoju i bezpieczeństwa w Europie i na całym świecie oraz zajęcia się szerszymi globalnymi skutkami nielegalnej i nieuzasadnionej inwazji Rosji. ”
Ukraina skrytykowała Trudeau i jego rząd za zaakceptowanie wniosku Niemiec o zwolnienie Siemens Canada z sankcji wobec Rosji, aby firma mogła zwrócić turbinę do wykorzystania w gazociągu Nord Stream 1, który dostarcza gaz ziemny do Niemiec.
Turbina była naprawiana w zakładzie Siemensa w Montrealu, jedynym miejscu na świecie, które jest w stanie konserwować ten sprzęt. Dostarczono ją do Niemiec i stamtąd miała jechać do Rosji, ale władze rosyjskie jak dotąd odmawiają przyjęcia.
Rosja ograniczyła również przepływy gazu w gazociągu do 20 procent przepustowości, a niedawno ogłosiła, że pod koniec miesiąca całkowicie wyłączy linię na trzy dni, powołując się na potrzebę nieplanowanych prac konserwacyjnych.
Zezwolenie Kanady pozwala również Siemensowi na import, naprawę i zwrot pięciu innych turbin wykorzystywanych w Nord Stream 1, zgodnie z ich harmonogramem konserwacji i jest ważne do końca 2024 roku.
Ambasador Ukrainy w Kanadzie Julia Kovaliv ponownie wezwała do anulowania zwolnienia.
Powiedziała, że jest jasne, że Rosja nie zaakceptuje turbiny, którą Siemens dostarczył Niemcom, i oskarżyła Rosję o wykorzystywanie dostaw gazu do terroryzowania Europy.”.
Orest Zakydalsky z Ukraińskiego Kongresu Kanadyjskiego uważa, że wizyta kanclerza „będzie okazją do odwrócenia polityki i anulowania zezwolenia”.
Scholz i Trudeau planują omówić bezpieczeństwo energetyczne i przejście na czystą energię, „w tym poprzez bezpieczny dostęp do kluczowych zasobów, takich jak czysty wodór i minerały o krytycznym znaczeniu”.
Oczekuje się, że w Stephenville przywódcy podpiszą pakt, który określi agresywne ramy czasowe i cele eksportu wodoru do Niemiec
Konsorcjum czterech partnerów pod nazwą World Energy GH2 planuje budowę bezemisyjnej elektrowni w Nowej Fundlandii, która będzie wykorzystywać energię wiatru do produkcji wodoru i amoniaku na eksport.
Konsorcjum poinformowało, że pierwsza faza wniosku wymaga zbudowania do 164 lądowych turbin wiatrowych do zasilania zakładu produkcji wodoru. Plany długoterminowe wymagają potrojenia wielkości projektu.
za cbc