„Gdy zakochasz się w szarej lilijce
I w świetlanym harcerskim krzyżu,
Kiedy olśni Cię blask ogniska,
Radę jedną Ci dam:
Załóż mundur i przypnij lilijkę,
Czapkę na bakier włóż,
W szeregu stań wśród harcerzy,
I razem z nami w świat rusz.”
Czy warto zapisać dziecko do harcerstwa?
Czy warto pogłębiać znajomość tradycji, historii i geografii Polski?
Czy warto wyrabiać pozytywne cechy charkteru?
Czy warto wychowywać zdolnych i wartościowych ludzi?
Czy warto wspierać się nawzajem?
Czy warto zawiazywać przyjaźnie na całe życie?
Czy warto oderwać się od zgiełku miasta, komputerów, telefonów, i spędzić czas na łonie natury?
Harcerstwo pogłębia, kształci, wychowuje, wspiera, pomaga, prowadzi i łączy z Ojczyzną. Momenty takie jak harcerskie ogniska, obozy/biwaki, przyrzeczenie, czy zawarte przyjaźnie pozostają z nami do końca życia. Dzięki takim przeżyciom warto jest choć raz w życiu założyć harcerski mundur.
Dlaczego warto być harcerzem/harcerką?
Odpowiedź jest stosunkowo prosta. W harcerstwie przeżywamy szkołę życia. Uczestnicząc w zbiórkach, biwakach, zimowiskach i obozach ucząc się rozpalać ognisko, rozbijać namiot, czy uczestnicząc w grach terenowych zdobywamy bezcenne umiejętności, które używamy w naszym codziennym życiu. Spartańskie warunki i przeżycia na obozach sprawiają, że po powrocie do miasta młodzież potrafi sobie poradzić szybciej i łatwiej z małymi problemami. Uczymy się zaradności i samodzielności. Uczymy się wyznaczania celów, planowania i rozwiązywania zadań. Uczymy się odpowiedzialności za powierzone nam zadania, służby, pracę w grupie, jej przewodzenia i wspólnego osiągania celów.
Harcerstwo rozwija w nas pasję do działania i aktywności. Daje umiejętności, które pomogą nam w dorosłym życiu odnaleźć się na rynku pracy, a także odpowiedzialności jako wartościowego człowieka, świadomego swoich praw i obowiązków.
Poprzez kursy dla zastępowych, drużynowych i przewodników, które prowadzi Związek Harcerstwa Polskiego działający poza granicami Kraju, młodzież harcerska ma okazję wyrobić wiele umiejętności i cech przyszłych liderów, jak np. otwartość komunikacyjna, umiejętność kierowania zespołem i strategiczne myślenie.
W tym roku taki właśnie kurs odbył się na Kaszubach. W kursie drużynowych i przewodniczek wzięło udział 27 uczestniczek z całej Kanady. Tematy warsztatów i zajęć obejmowały psychologie dziecka, ideologię i stosowanie harcerskiej metody wychowawczej. Rόwnież pokryto zagadnienia związane z zarządzaniem czasem, mediami środowiskowymi i rozwiązywaniem konfliktów. Kursy takie przygotowują młodzież nie tylko do prowadzenia jednostek w ZHP, ale także radzenia sobie z codziennymi problemami, relacjami w szkole czy pracy, oraz kształtują samodzielnych i samodzielnie myślących, kreatywnych, i pozytywnych ludzi.
Kiedy jest najlepszy czas aby zacząć harcerską przygodę?
Niemal każdy czas jest dobry aby dołączyć się do harcerstwa. Program wychowawczy zawsze dostosowany jest do jego uczestników, uwzględniając ich potrzeby i możliwości związane z rozwojem psychofizycznym. Dziecko można zapisać do harcerstwa już od 4-5 roku życia, a pozostać harcerzem można przez całe życie.
Nie ważne więc, czy ma się 4, 10, czy 15 lat – w każdym wieku harcerskie jednostki proponują dopasowany program, który pobudza do rozwoju i podtrzymuje polską tradycję i historię. Zapraszamy na wrześniowe zapisy.
Ile kosztuje harcerstwo?
W porównaniu do innych zajęć pozalekcyjnych, jest to jedna z najtańszych możliwości spędzania wolnego czasu sposόb pożyteczny. Składki roczne w ZHP wynoszą w granicach ok. $100-200, z tym że są lokalne warianty na podstawie kosztόw wynajmu salek na zbiόrki i innych okoliczności.
Jak znaleźć najbliższą zbiórkę harcerską do miejsca zamieszkania?
Jednostki Związku Harcerstwa Polskiego działającego pgK w Kanadzie aktywnie istnieją i działają w czterech prowincjach – Alberta, Manitoba, Ontario (w 14 miastach) i Quebec.
Informacje o zapisach do ZHP można otrzymać kontaktując się przez email pod adres: Proszę podać wiek dziecka oraz najbliższe miasto zamieszkania: zapisy@zhpkanada.org.
Odpowiednią grupę dla dziecka najłatwiej odnaleźć powołując się na podział metodyczno-wiekowy:
-
Skrzaty – dzieci w wieku od 4-6 lat (JK,SK, Klasa 1)
-
Zuchy – dzieci w wieku 7-10 lat (Klasy 2-5)
-
Harcerki i harcerze – młodzież w wieku od 11-15 lat (Klasy 6+)
-
Wędrowniczki i wędrownicy – młodzież w wieku licealnym
Zapraszamy do odwiedzienia naszej strony internetowej www.zhpkanada.org.
Harcerstwo to przygoda, którą warto przeżyć!
Z harcerskim pozdrowieniem “Czuwaj”
Malwina Rewkowska, hm
Hufcowa Hufca Watra