Agencja Uzbrojenia poinformowała, że jesienią br. rozpoczną się testy nowego umundurowania oraz wyposażenia indywidualnego, tj. kamizelek balistyczno-taktycznych i hełmów przeznaczonych dla Sił Zbrojnych RP.
Wyniki testów pozwolą nie tylko na przyspieszenie procedury wdrożenia do Sił Zbrojnych RP nowych wzorów mundurów i wyposażenia, ale również na skuteczną implementację ewentualnych zmian przez producenta, polską spółkę Maskpol S.A. W związku z faktem, że sprawdzenia powinny obejmować różnorodne uwarunkowania, zakończenie testów przewidywane jest z końcem 2023 r.
W skład umundurowania wchodzić będzie: bielizna, mundury bojowe, obuwie, odzież ocieplająca i przedmioty uzupełniające, takie jak rękawice, ochraniacze oraz nakrycie głowy. Umundurowanie umożliwi kompletowanie warstw w zależności od potrzeb związanych z rejonem działania i panującymi warunkami pogodowymi. Mundury będą testowane w nowych wzorach maskowania w czterech wybarwieniach: wiosna-lato, jesień-zima bezśnieżna, zima śnieżna oraz teren zurbanizowany. Pozwoli to na skuteczne maskowanie żołnierzy w przewidywanych rejonach i warunkach działań bojowych.
Kamizelka balistyczno-taktyczna zapewniać będzie żołnierzom wysoką ochronę balistyczną przed skutkami trafienia pociskami i odłamkami, jak również będzie chronić przed bezpośrednim cięciem nożem bojowym lub bagnetem, przy zachowaniu zdolności do sprawnego poruszania się i wykonywania zadań bojowych. Kamizelka została opracowana zgodnie z wymaganiami Sił Zbrojnych RP oraz norm obowiązujących w Sojuszu Północnoatlantyckim, a jej modularne ukompletowanie pozwoli na konfigurację wariantu lżejszego, stawiającego na komfort, mobilność i długotrwałość użytkowania, bądź cięższego, o zwiększonym poziomie ochrony balistycznej.
Hełm kuloodporny zapewniać będzie wysoką ochronę balistyczną przed skutkami trafienia pociskami i odłamkami, a dodatkowo, przy zastosowaniu osłony szczęki i twarzy, przełoży się na wzrost poziomu ochrony żołnierzy pełniących np. funkcję strzelca pokładowego. Hełm został opracowany zgodnie z wymaganiami Sił Zbrojnych RP oraz norm obowiązujących w Sojuszu Północnoatlantyckim i wpłynie na poprawę przetrwania żołnierzy na polu walki oraz ich efektywność bojową. Jego konstrukcja pozwoli na jednoczesne używanie wyposażenia indywidualnego żołnierza, takiego jak: maska przeciwgazowa, odzież ochronna, aktywne ochronniki słuchu oraz urządzeń do ochrony wzroku i twarzy.