Pragnąc pobudzić poczucie dumy z polskiego pochodzenia wśród młodzieży akademickiej w Kanadzie, Fundacja im. W. Reymonta przyznaje co roku stypendia i zapomogi.
16 września 2022 stypendyści i zaproszeni goście zebrali się w pięknej sali bankietowej Centrum Jana Pawła II w Mississauga, aby celebrować to niezwykłe wydarzenie.
Wśród zaproszonych honorowych gości znajdowali się m.in.: Minister Szkolnictwa w Ontario – Stephen Lecce, Jego Magnificencja, Rektor KUL Jana Pawła II, ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, Ambasador RP w Kanadzie – Witold Dzielski, Konsul Generalny RP w Toronto – Magdalena Pszczółkowska, Poseł na Sejm RP – Joanna Fabisiak, ks. dr Tomasz Adamczyk – promotor książki o historii Fundacji im. W. Reymonta w Kanadzie, Emilia Krakowska (Jagna) aktorka, kilkanaście osób z Polski i wielu prezesów organizacji polonijnych.
Pan Kazimierz Chrapka, prezes Fundacji, przywitał stypendystów, gości honorowych i wszystkich obecnych na sali i swym przemówieniem otworzył Uroczystość Wręczenia Stypendiów.
Głównym mówcą uroczystości był ks. Rektor, Mirosław Kalinowski. Przemówienia okolicznościowe wygłosili także goście honorowi, którzy dziękowali Fundacji za wspaniałą działalność i życzyli dalszych sukcesów.
Tradycją Fundacji im. W. Reymonta jest ufundowanie specjalnej nagrody im. Tadeusza Glisty dla studentów społeczników, którą wręczyli na uroczystości Marina i Greg Glista. Za rok 2021 nagrodę otrzymała Laura Boruch z Hamilton a za rok 2022, Filip Baran też z Hamilton.
Po raz pierwszy w historii Fundacji podpisano w czasie tej uroczystości dwie kolejne umowy stypendialne: Grupa 21 ZPwK z Oshawy i Urszula Rybarczyk z Hamilton otworzyli Fundusze Stypendialne administrowane przez Fundację im. W. Reymonta.
Uroczystość Wręczenia Stypendiów zaszczyciła swą obecnością znana aktorka polonijna, Maria Nowotarska i jej córka Agata Pilitowska, twórczynie Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto. Pani Maria Nowotarska podziękowała Fundacji za działalność społeczną, organizowanie konkursów recytatorskich i pomoc materialną dla Polonii i teatru. Podkreśliła, że korzysta z laureatów konkursów recytatorskich Fundacji przy tworzeniu sztuk teatralnych.
Pani Maria i Agata wręczyły dla stypendystów i gości z Polski nagrane na “CD” słuchowisko o wielkiej Polce, Karolinie Lanckorońskiej.
Punktem kulminacyjny uroczystości było wręczenie stypendiów dla najlepszych studentów polskiego pochodzenia studiujących na uniwersytetach w Kanadzie. Pan Witold Jaroszewski – vice prezes Fundacji i Przewodniczący Komitetu Stypendialnego zaprosił Jego Magnificencję Księdza Rektora, Mirosława Kalinowskiego, do wręczania tegorocznych stypendiów. Fakt ten przeszedł do historii Polonii Kanadyjskiej, bo jeszcze nigdy tak dostojny gość nie wręczał stypendiów Fundacji. Ksiądz Rektor wspaniale prezentujący się w stroju rektorskim z insygniami rektorskimi, które stanowią atrybut godności władzy i dostojeństwa, dodał uroczystości ogromnego splendoru.
Część artystyczną uroczystości uświetnili: Maxim Mroczek 6 letni laureat Konkursu Recytatorskiego Fundacji Reymonta, który z wielką pasją recytował “Inwokację” Adama Mickiewicza oraz rodzinny zespół z Windsor “Polskie Nadzieje”, który swym ogromnym talentem i patriotycznymi tekstami śpiewanych piosenek zadziwił obecnych na sali i został nagrodzony rzęsistymi oklaskami.
Rzecznik prasowy Fundacji
Anna Lewandowska