W czasie, gdy imigracja sięga najwyższego poziomu w historii, Kanadyjczycy są wyjątkowo pozytywnie nastawieni wobec nowych imigrantów, wynika z ankiety przeprowadzonej wśród 2000 osób przez Environics Institute.
58 proc. badanych zgodziło się ze stwierdzenie, że „Kanada potrzebuje większej liczby imigrantów, by zwiększyć swoją liczbę ludności”. To zwrot o 180 stopni względem sentymentów sprzed 30 lat. W 1993 roku w podobnej ankiecie 77 proc. respondentów sprzeciwiało się rozrostowi populacji poprzez przyjmowanie większej liczby imigrantów.
Druga sprawa to odczucie, czy poziom imigracji jest za wysoki. Environics przywołało wyniki z 1977 roku, kiedy to aż 61 proc. badanych opowiadało się za ograniczeniem imigracji. W ostatniej ankiecie taką opinię wyraziło tylko 27 proc. osób.
Badanie dotyczące nastawienia do imigracji jest przeprowadzane cyklicznie na zlecenie Century Initiative – grupy, według której do 2100 roku w Kanadzie powinno mieszkać 100 milionów ludzi.
W 2019 roku dość szczegółowe badanie opinii publicznej na temat imigracji przeprowadził Angus Reid Institute. Tam też widać było pozytywne nastawienie do imigracji, stwierdzono, że Kanadyjczycy generalnie postrzegają imigrację jako korzystną dla gospodarki i nie uważają imigrantów za zagrożenie na rynku pracy. 61 proc. badanych zgadzało się ze stwierdzeniem, że bez imigracji kanadyjski wzrost gospodarczy jest zagrożony, a 71 proc. negowało tezę o tym, że nowi imigranci zabierają pracę Kanadyjczykom.
Co ciekawe większość respondentów Angus Reid sprzed dwóch lat nie potrafiła podać, ilu imigrantów rocznie przyjmuje Kanada ani z jakich krajów lub części świata osoby te pochodzą. Najwięcej osób wskazywało na kraje arabskie, tymczasem więcej nowych imigrantów pochodzi z Azji Południowej.
Obecnie liczba przyjmowanych imigrantów dochodzi do najwyższej od początku XX wieku, kiedy to masowa imigracja z Europy zasiedlała Prerie. W ubiegłym roku Kanada przyjęła 401 000 nowych stałych rezydentów. Jeśli taki trend się utrzyma, do 2041 roku Kanada będzie mieć 50 mln mieszkańców, z których połowa będzie imigrantami lub dziećmi imigrantów.
Od 1967 roku w Kanadzie funkcjonuje system imigracyjny oparty na ocenie punktowej, co pozwala na wybieranie osób przyjmowanych do kraju.