Kanada rozszerza prawo o wspomaganych samobójstwach, aby objąć chorych psychicznie, prawdopodobnie umożliwiając ten wybór także dojrzałym nieletnim”. Problem został poruszony w USA w programie „Tucker Carlson Tonight”,

Pomoc medyczna dla osób umierających (MAID) jest dostępna w Kanadzie od 2016 r. i ma zostać rozszerzona w marcu 2023 r.,  na osoby z chorobami psychicznymi.

Ustawa C-7 pozwoliłaby osobom ubiegającym się o MAID lub ich opiekunom ubiegać się o zabicie wyłącznie z powodu zaburzenia psychicznego. Przed uchwaleniem ustawy kwalifikowalność MAID opierała się na „poważnym i nieuleczalnym stanie zdrowia”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Profesor Creighton School of Medicine Charles Camosy powiedział w środę w „Tucker Carlson Tonight”, że projekt ustawy pozwoli także na eutanazję „dorosłych nieletnich” przez lekarzy prowincyjnych nawet bez zgody ich rodziców. W wielu jurysdykcjach w Kanadzie dojrzali nieletni mają już prawo do podejmowania ważnych decyzji dotyczących ich opieki. Obejmuje to prawo do wyrażenia zgody lub odmowy leczenia ratującego życie. Przy ustalaniu  domniemania zdolności do podejmowania tych decyzji sądy uwzględniają wiek, dojrzałość, intelekt, doświadczenie życiowe oraz stan  psychiczny i emocjonalny nieletniego. Rozważają również, czy nieletni jest w stanie zrozumieć krótko- i długoterminowe konsekwencje swojej choroby i proponowanego leczenia oraz szersze konsekwencje jego decyzji, takie jak wpływ na innych.

Camosy stwierdził, że praktyka MAID stosowana jest już dla kilku grup. „Mamy bezdomnych, o których ostatnio rozmawialiśmy, ubogich, niepełnosprawnych. osoby żyjące z przewlekłym  bólem. A grupa lekarzy w Quebecu,   chce zabijać dzieci już po urodzeniu” – powiedział gospodarzowi programu Comosy

Dodał, że opieka zdrowotna została w ostatnich latach „hiper-sekularyzowana” i opiera się na „analizie kosztów i korzyści”.

Camosy uważa że  raczej  tego rodzaju prawo nie wejdzie w życie w Stanach Zjednoczonych, ale dodał, że lekarze muszą skupić się na ratowaniu życia swoich pacjentów: „To, co musimy zrobić, to wsparcie, w każdy możliwy sposób, opieka zdrowotna, polegała na opiece, a nie zabijaniu”.

Tucker Carlson uznał, że takie praktyki przypominają podejście hitlerowskich Niemiec gdzie lekarze również w majestacie prawa mordowali najsłabszych członków społeczeństwa.