Sekretarz ds. Energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm ogłosiła we wtorek „wielki przełom naukowy” w trwających od dziesięcioleci dążeniach do wykorzystania syntezy jądrowej.
Naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii po raz pierwszy wyprodukowali więcej energii w reakcji syntezy jądrowej, niż zużyto do jej zapłonu, co nazywa się zyskiem energii netto, poinformował Departament Energii.
Osiągnięcie to utoruje drogę postępowi w obronie narodowej i przyszłości czystej energii, powiedziała Granholm.
„To przełomowe osiągnięcie dla naukowców i pracowników National Ignition Facility, którzy poświęcili swoją karierę, aby zobaczyć, jak zapłon termojądrowy staje się rzeczywistością, a ten kamień milowy niewątpliwie zapoczątkuje jeszcze więcej odkryć” – stwierdziła Granholm na konferencji prasowej w Waszyngtonie. Przełom w fuzji „przejdzie do podręczników historii”, dodała.
Doradca naukowy Białego Domu, Arati Prabhakar, występujący z Granholmem, nazwała zapłon termojądrowy „niesamowitym przykładem tego, co naprawdę można osiągnąć dzięki wytrwałości” i „niewiarygodnym cudem inżynierii”.
Zwolennicy syntezy jądrowej mają nadzieję, że pewnego dnia może ona wytwarzać niemal nieograniczoną, wolną od węgla energię, wypierając paliwa kopalne i inne tradycyjne źródła energii. Wytwarzanie energii, która zasila domy i firmy z syntezy jądrowej, jest jeszcze odległe o dziesięciolecia. Ale naukowcy stwierdzili, że mimo wszystko był to znaczący krok.
Fuzja polega na dociskaniu atomów wodoru do siebie z taką siłą, że łączą się one w hel, uwalniając ogromne ilości energii. W przeciwieństwie do innych reakcji jądrowych nie tworzy odpadów radioaktywnych a jej paliwo jest nieograniczone – jest nim woda.
Lasery skupiają ogromną ilość ciepła na małej metalowej puszce. Rezultatem jest przegrzane środowisko plazmy, w którym może wystąpić fuzja.
Riccardo Betti, profesor z University of Rochester i ekspert w dziedzinie syntezy laserowej, powiedział, że ogłoszenie, iż została uzyskana energia netto w reakcji syntezy jądrowej, jest znaczące, ale przed nami długa droga, zanim wygenerujemy w dzięki temu możliwą do wykorzystania energię elektryczną.
Porównał przełom do tego, kiedy ludzie po raz pierwszy dowiedzieli się, że rafinacja oleju prowadzi do uzyskania benzyny a podpalenie jej może spowodować eksplozję.
„Nadal nie masz silnika i nadal nie masz opon” i „nie możesz powiedzieć, że masz samochód”.
„Nie zmienia to faktu, że jest to znaczący kamień milowy” –