Negocjatorzy osiągnęli historyczne porozumienie na konferencji ONZ poświęconej różnorodności biologicznej w celu zapewnienia finansowania dla ratowania różnorodności biologicznej w krajach rozwijających się.

Konferencja na temat różnorodności biologicznej (COP15) odbywała się w Montrealu. Chiny, które sprawują prezydencję  tej konferencji, opublikowały w niedzielę nowy projekt umowy.

Najważniejszą częścią umowy jest zobowiązanie do ochrony 30% lądów i wód uznanych za ważne dla różnorodności biologicznej do 2030 r. . Obecnie ochroną objętych jest 17% obszarów lądowych i 10% obszarów morskich.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Projekt wzywa również do zebrania do 2030 roku 200 miliardów dolarów na rzecz różnorodności biologicznej z różnych źródeł oraz do pracy nad wycofaniem lub zreformowaniem dotacji, które mogłyby zapewnić  kolejne 500 miliardów dolarów. W ramach pakietu finansowego wzywa się do zwiększenia do co najmniej 20 miliardów dolarów rocznie do 2025 roku pieniędzy, które trafiają do biednych krajów. Do 2030 roku liczba ta wzrośnie do 30 miliardów dolarów rocznie.

„Wielu z nas chciało więcej rzeczy w tekście i więcej ambicji, ale dostaliśmy ambitny pakiet” – ocenił kanadyjski minister środowiska i zmian klimatu, Steven Guilbeault. „  Mamy porozumienie w sprawie powstrzymania i odwrócenia utraty różnorodności biologicznej, pracy nad odbudową i ograniczeniem stosowania pestycydów. To ogromny postęp ”.

Christophe Bechu, francuski minister ds. przemian ekologicznych, który stał na czele delegacji, nazwał porozumienie „historyczną umową”.

Finansowanie było jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii, a delegaci z 70 krajów Afryki, Ameryki Południowej i Azji wyszli z negocjacji w środę. Wrócili kilka godzin później.

Brazylia, przemawiając w tym tygodniu w imieniu krajów rozwijających się, powiedziała w oświadczeniu, że należy ustanowić nowy mechanizm finansowania poświęcony różnorodności biologicznej by kraje rozwinięte przekazywały do 2030 roku rocznie 100 miliardów dolarów dotacji dla gospodarek wschodzących .

Niektórzy uczestnicy chcieli również cofnięcia  dotacji, dzięki którym żywność i paliwo są  w wielu częściach świata tanie. Dokument wzywa jedynie do określenia do 2025 r. dotacji, które można zreformować lub wycofać, oraz do podjęcia działań na rzecz ich zmniejszenia do 2030 r.