Przez minione pięć i pół roku Kanadyjska Agencja Służb Granicznych (CBSA) korzystała ze sprzętu i technologii komunikacyjnej kontrowersyjnej chińskiej firmy Hytera Communications –  którą rząd Stanów Zjednoczonych wykluczył jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

W odpowiedzi na pytania CBC dotyczące korzystania przez CBSA ze sprzętu i technologii firmy Hytera, minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino powiedział, że zwrócił się do wszystkich działów w swoim portfolio o dokonanie przeglądu wszelkich umów dotyczących zamówień związanych z firmą Hytera lub jej spółkami zależnymi w następstwie kontrowersji wokół podobnej umowy RCMP z jedną ze spółek zależnych firmy Hytera.

„Poinstruowałem mój departament, aby przeprowadził skanowanie całego portfela i przegląd  podobnych kontraktów, które mogły zostać przyznane, abyśmy mogli podjąć  niezbędne kroki w celu złagodzenia  zagrożeń, które mogą zaistnieć” – oświadczył Mendicino w poniedziałek .

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Będzie to obowiązywać we wszystkich departamentach, w tym w CBSA”.

CBC News/Radio-Canada dowiedziało się, że na Moście Pokoju w Fort Erie w regionie Niagara funkcjonariusze CBSA są wyposażeni w radiotelefony  Hytera, firmy telekomunikacyjnej z siedzibą w Shenzhen w Chinach. Rząd Chin jest właścicielem około 10 procent firmy Hytera za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego.

Produkty Hytera są zakazane w sprzedaży i imporcie w Stanach Zjednoczonych. Federalna Komisja Łączności Stanów Zjednoczonych (FCC) umieściła firmę na czarnej liście za stwarzanie „niedopuszczalnego ryzyka dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych lub bezpieczeństwa obywateli Stanów Zjednoczonych”.

Hytera jest właścicielem firmy Sinclair Technologies z siedzibą w Ontario. Rząd federalny stanął przed pewnymi pytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego na początku tego miesiąca, kiedy Radio-Canada poinformowało o kontrakcie między Sinclair i RCMP na dostawę Mounties sprzętu filtrującego częstotliwości radiowe (RF).

Od tego czasu RCMP zawiesiła kontrakt , a Mounties twierdzą, że analizują zainstalowany sprzęt RF.

W lutym 2017 roku Public Services and Procurement Canada (PSPC) przyznało kontrakt o wartości prawie 3 milionów dol. firmie Canquest Communications z Chatham, Ont., na dostarczenie przenośnych cyfrowych radiotelefonów  i infrastruktury łączności radiowej dla CBSA w regionie Niagara, która obejmuje cztery przejścia.

Rzecznik ds. zamówień i usług publicznych w Kanadzie poinformował, że umowa z Canquest nie zawiera żadnych wymogów bezpieczeństwa.

Canquest współpracował z Hytera Canada przy budowie infrastruktury łączności radiowej i sprzedawał sprzęt radiowy firmy Hytera CBSA.

„Architektura projektowa Tier III Pro firmy Hytera doskonale nadaje się do usług bezpieczeństwa publicznego na dużym obszarze” — czytamy w komunikacie prasowym firmy Hytera z 2017 r . dotyczącym umowy.

Dyrektor generalny Canquest, John Smith , powiedział gazecie  Chatham Voice w 2017 r., że technologia Hytera „dała [Canquest] przewagę” w wygraniu przetargu.

„Hytera to rozwojowa firma” — powiedział Smith w artykule. „Zaopatrują chińską policję w radia. To niezwykle elastyczna technologia”.

Trzy przejścia Niagara nie korzystają już ze sprzętu Hytera, ale  Peace Bridge nadal go ma i  nowy sprzęt radiowy i nową sieć uzyska do marca 2023 r.

Firmie Hytera postawiono w USA 21 zarzutów związanych ze szpiegostwem. Departament Sprawiedliwości . Firma została oskarżona o kradzież technologii amerykańskiej firmy telekomunikacyjnej Motorola.

Kontrowersje wokół roli firmy Hytera w kanadyjskiej infrastrukturze bezpieczeństwa pojawiają się w okresie wzmożonych napięć między Kanadą a Chinami. Strategia rządu federalnego dla Indo-Pacyfiku, opublikowana na początku tego roku , wzywa do bardziej agresywnej kanadyjskiej polityki zagranicznej wobec Pekinu.

Chiński rząd potępił tę strategię.

Minister spraw zagranicznych Mélanie Joly powiedziała na początku tego miesiąca, że ​​umowa RCMP z Sinclairem jest niezgodna z podejściem rządu do Chin nakreślonym w Strategii  dla Indo-Pacyfiku.

Na początku tego roku rząd federalny zakazał chińskiej firmie telekomunikacyjnej Huawei dostępu do kanadyjskiej infrastruktury 5G. Huawei jest jedną z chińskich firm zakazanych przez FCC.