Federalny trybunał, który rozpatruje skargi związane z ubezpieczeniem pracowniczym (EI), w wyroku z 14 grudnia stanął po stronie wnioskodawcy, który został zwolniony za nieprzestrzeganie zaleceń pracodawcy dotyczących szczepień, a następnie odmówiono mu świadczeń ubezpieczenia od bezrobocia z powodu „niewłaściwego postępowania” w pracy (misconduct).
Mark Leonard z Trybunału Ubezpieczeń Społecznych Kanady orzekł, że Kanadyjska Komisja ds. Ubezpieczeń Zatrudnienia (CEIC) nie udowodniła, że wnioskodawczyni AL straciła pracę z powodu niewłaściwego postępowania, co uniemożliwiłoby jej uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych.
AL pracowała na stanowisku administracyjnym w szpitalu Huron Perth Healthcare Alliance, który zgodnie z dyrektywą prowincji nałożył 7 września 2021 r. obowiązek szczepień. Pracownicy, którzy nie stosowali się do zaleceń, zostali pod koniec października skierowani na bezpłatne urlopy, a następnie zwolnieni w połowie listopada.
CEIC stanęła na stanowisku, że nieprzestrzeganie nakazu szczepień wprowadzonego przez pracodawcę stanowi „niewłaściwe postępowanie w pracy”.
Leonard orzekł, że CEIC nie udowodniła, że powódka nie wywiązała się z umowy o pracę.
Dodał, że wydaje się, iż polityka nakazu szczepień została „jednostronnie narzucona pracownikom i wnioskodawcy bez uwzględnienia układu zbiorowego i bez konsultacji”.
Leonard dodał, że układ zbiorowy stanowi, iż pracownicy mają prawo odmówić jakichkolwiek szczepień.
„Akceptacja przesłanki, że pracodawca może ustanowić politykę wymagającą określonego rodzaju leczenia, zmienia zwykłe oczekiwanie przestrzegania ogólnych protokołów BHP w podstawowy warunek zatrudnienia” – napisał w uzasadnieniu.
W decyzji zauważono również, że nie ma przepisów prowincyjnych ani federalnych, które zmuszałyby do szczepień.
Decyzja omawia również powody, dla których powódka odmówiła zastrzyków COVID-19, które obejmowały ochronę jej zdrowia i prawo do nietykalności cielesnej.
„Jest zarówno dobrze uzasadnione, jak i od dawna uznawane w kanadyjskim prawie zwyczajowym, że dana osoba ma prawo do kontrolowania tego, co dzieje się z jej ciałem. Osoba ma decydujący głos w kwestii tego, czy zaakceptuje jakiekolwiek leczenie” – czytamy w decyzji.
Kanadyjski Trybunał Ubezpieczeń Społecznych zajmował się wieloma innymi podobnymi sprawami, odkąd w Kanadzie pojawiły się nakazy szczepień.
W innej decyzji z września Trybunał stanął po stronie powoda Timothy’ego Conlona, któremu z tych samych powodów odmówiono świadczeń EI .
Członek trybunału Solage Losier powiedziała, że nie może stwierdzić, iż zachowanie Conlona było umyślnym niewłaściwym postępowaniem w pracy.
Ale nie wszystkie sprawy potoczyły się w ten sposób.
W sierpniowej decyzji trybunał stanął po stronie Komisji i przeciwko skarżącemu, który również został zwolniony za nieprzestrzeganie polityki szczepień swojego pracodawcy.