Od 1 stycznia apteki w Ontario będą mogły oficjalnie oceniać i przepisywać leki na 13 powszechnych dolegliwości.
Usługa ma na celu ułatwienie dostępu do opieki poprzez wyeliminowanie wizyty lekarskiej i jest bezpłatna dla pacjentów z kartą OHIP – poinformowało ministerstwo.
„Upoważnienie farmaceutów do wykorzystania ich wiedzy specjalistycznej do oceny i leczenia drobnych dolegliwości pomaga pacjentom uzyskać potrzebną opiekę ma czas i bliżej domu” – stwierdził Justin Bates, dyrektor generalny Ontario Pharmacists Association.
Szpitale i przychodnie w Ontario zostały mocno dotknięte gwałtownym wzrostem zachorowań wirusowych.
Oto kiedy można pominąć wizytę u lekarza:
- Alergiczny nieżyt nosa.
- Zapalenie jamy ustnej wywołane przez drożdżaki (pleśniawki jamy ustnej).
- Zapalenie spojówek (bakteryjne, alergiczne i wirusowe).
- Zapalenie skóry (atopowe, wypryskowe, alergiczne i kontaktowe).
- bolesne miesiączkowanie.
- Choroba refluksowa przełyku.
- Hemoroidy.
- Opryszczka wargowa (opryszczka wargowa).
- Liszajec.
- Ukąszenia owadów i pokrzywka (pokrzywka).
- Ukąszenie przez kleszcze, profilaktyka poekspozycyjna zapobiegająca boreliozie.
- Skręcenia i nadwyrężenia mięśniowo-szkieletowe.
- Infekcje dróg moczowych.
Nardine Nakhla, farmaceuta z okolic Toronto, służyła w grupie doradczej, która pomogła opracować zmiany regulacyjne. Zapewnia że to każda lokalizacja będzie sama decydować, w jaki sposób farmaceuci będą świadczyć usługi, ale wszyscy są do tego wyposażeni i wykwalifikowani.
Nakhla mówi również, że finansowanie usługi przez rząd prowincji to dobra wiadomość, ponieważ nie tworzy „dwupoziomowego systemu”.
„Finansowanie publiczne robi dużą różnicę i pomoże zapewnić, że osoby, które potrzebują porady uzyskają ją” – dodała. Według niej wszystkie 10 prowincji będzie w stanie świadczyć tę usługę w 2023 roku. Alberta była pierwszą prowincją, która w 2007 roku zezwoliła farmaceutom na przepisywanie leków. Ontario jest przedostatnie przed Kolumbią Brytyjską. Wkrótce farmaceuci z Ontario będą przepisywać niektóre leki. Nie wiadomo jednak, kto za to zapłaci.