Papież Benedykt XVI jeszcze jako kardynał był jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Pełnił funkcję prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, i zawsze ciepło wyrażał się o naszym kraju. Polska nie była mu jednak obca we wcześniejszych latach życia i wielokrotnie dawał temu świadectwo.
Kiedy w Polsce wprowadzany był stan wojenny, jako kardynał i arcybiskup Monachium i Fryzyngii modlił się z wiernymi za Polaków solidaryzując się z naszym narodem oraz wyrażając wsparcie dla wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę. Takimi czynami na długo przed tym, jak został papieżem pokazywał, że Polska ma w jego sercu szczególne miejsce.
Papież Benedykt XVI wielokrotnie wypowiadał się o Polsce z najwyższym szacunkiem i zawsze podkreślał, że Polska ma dla niego szczególne znaczenie, ponieważ jest ojczyzną jego poprzednika – Jana Pawła II – którego Ratzinger określał “umiłowanym poprzednikiem”.
Podczas swojej pierwszej wizyty do Polski Benedykt XVI odwiedził Warszawę, Kraków, Częstochowę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i Oświęcim. Podkreślał wtedy, że wybrał taką trasę, aby odwiedzić wszystkie miejsca, które miały szczególne znaczenie dla Jana Pawła II.
Benedykt XVI odprawił na Błoniach w Krakowie Mszę Świętą, podczas której wypowiedział słowa: “Kraków Karola Wojtyły i Kraków Jana Pawła II jest również moim Krakowem”.
Po tych słowach wierni wyrazili swoją pełną akceptację dla papieża odpowiadając: “Jesteś w domu”. Benedykt XVI nigdy nie zapominał o Polsce podczas swoich audiencji i modlitwy “Anioł Pański”. Wielokrotnie pozdrawiał Polaków oraz kierował do naszego narodu listy, w których dziękował i apelował o to, abyśmy zawsze pozostawali wierni w wierze.
Papież pomimo naturalnych trudności związanych z jego pochodzeniem uczył się języka polskiego.