Miasto Mississauga wystawiło ponad 23 000 mandatów za przekroczenie prędkości i zebrało w ciągu 10 miesięcy ub.r. ponad milion dolarów dzięki miejskiemu programowi fotoradarowemu.
Według danych dostarczonych przez miasto, w ramach programu Automated Speed Enforcement (ASE) w okresie od 1 stycznia do 31 października ubiegłego roku w Mississauga wydano 23 163 mandaty za przekroczenie prędkości – średnio ponad 2300 mandatów miesięcznie.
Chociaż miasto planuje w przyszłym miesiącu, opublikować bardziej szczegółowe dane na temat programu w 2022 r. dane z okresu od stycznia do 31 października wskazują, że prędkość pojazdów spadła średnio o 10 km/h tam, gdzie działały jednostki ASE, a przestrzeganie ograniczeń prędkości wzrosło o 28 procent w porównaniu z okresem, w którym nie było kamer.
Liczby pokazują również, że spośród wydanych mandatów 2231 pojazdów zostało ukaranych więcej niż raz, a jeden kierowca został ukarany 13 mandatami w ciągu jednego miesiąca ubiegłego roku.
Program wystartował z dwiema kamerami w lipcu 2021 r., a w zeszłym roku rozrósł się do 22 jednostek fotoradarowych. ASE przyniosło 1,03 miliona dolarów z tytułu grzywien za przekroczenie prędkości i dodatkowe 1,8 miliona dolarów z tytułu niezapłaconych grzywien w okresie od 1 stycznia do 31 października 2022 r., zgodnie z danymi dostarczonymi przez pracowników miasta. „Zaległe grzywny” to mandaty, które są kwestionowane w sądzie lub pochodzą od właścicieli pojazdów, którzy odmówili zapłaty lub jej zaniedbali.
Burmistrz Mississauga, Bonnie Crombie, uważa że miasto odniosło korzyści z dochodów z programu ASE i ma on ogólnie pozytywny wpływ na bezpieczeństwo na drogach.
„To sprawiło, że wszyscy są bardziej świadomi, że muszą zmniejszyć prędkość w strefach szkolnych i innych drugorzędnych drogach, gdzie naprawdę nie powinni jechać z większą prędkością”,
Niezapłacone grzywny będą musiały zostać zapłacone, gdy właściciel pojazdu odnowi tablice rejestracyjne
Proponowane rozszerzenie programu, które zostanie rozważone przez radę Mississaugio w nadchodzących tygodniach, spowodowałoby dodanie 56 pracowników w ciągu najbliższych czterech lat do obsady nowego centrum przetwarzania.
Utworzenie wewnętrznego centrum przetwarzania danych oznacza szybsze rozwiązywanie sporów związanych z mandatami „i odciąży sądy””.