Chiny zamierzają wysłać tysiące satelitów na niską orbitę okołoziemską, aby konkurować ze Starlink firmy SpaceX . Satelity będą w stanie śledzić satelity megakonstelacji Starlink i zapewnią Chinom miejsce na niskiej orbicie. Ponieważ utrzymują się obawy związane z militaryzacją Starlink, Chiny chcą być w stanie monitorować pozycje i zachowania satelitów Starlink oraz dezaktywować je, jeśli uznają to za konieczne.
Ogromna liczba takich satelitów staje się coraz mniej pożądana m.in. zakłócają obserwachje nieba, ale mają potencjał, aby zwiększyć zasięg Internetu i wydajność komunikacji na całym świecie. Chiny przystępują więc do działania.
Projekt o kryptonimie „GW” jest prowadzony przez nowo utworzoną grupę o nazwie China Satellite Network Group Co, której celem jest szybkie wyniesienie na orbitę łącznie 12 992 małych satelitów. To przyćmiłoby obecną liczbę około 3500 satelitów Starlink, chociaż SpaceX planuje mieć docelowo 12 000 satelitów na orbicie do 2027 r., a ostatecznie całkowitą liczbę 40 000 orbitujących urządzeń.
Szybkie działanie Chin wynika z chęci zapobieżenia zdominowania przez Starlink niskiej orbity okołoziemskiej i zapobieżenia zajęcia tego obszaru przez inne firmy lub kraje. Naukowcy z Uniwersytetu Inżynierii Kosmicznej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w Pekinie, związani z China Satellite Network Group Co, mają nadzieję, według South China Morning Post , „zapewnić naszemu krajowi miejsce na niskiej orbicie i zapobiec nadmiernemu przedwczesnemu wyeksploatowaniu zasobów na niskiej orbicie” a także „zdobywanie możliwości i korzyści na innych wysokościach orbitalnych, a w tym wytłumienia Starlink”.
China Satellite Network Group Co również twierdzi, że chce mieć możliwość śledzenia, a nawet wyłączania satelitów Starlink. Naukowcy z grupy wyrazili zaniepokojenie zwrotnością satelitów Starlink i twierdzą, że zdolność ta może zostać wykorzystana do namierzania i niszczenia innych obiektów w kosmosie. Wprowadzając własną flotę urządzeń do miksu, Chiny mają nadzieję, że będą w stanie sprostać temu zagrożeniu.
Ponieważ obawy dotyczące potencjalnych zastosowań wojskowych konstelacji satelitów Starlink stale rosną, zwłaszcza w związku z obecnym konfliktem na Ukrainie, Chiny chcą mieć możliwość identyfikacji każdego z satelitów Starlink i znać jego ruchy. Aby zrealizować ten cel, naukowcy z Space Engineering University zasugerowali, by Chiny utworzyły międzynarodową koalicję „anty-Starlink”, która mogłaby wspólnie zażądać od SpaceX podania do wiadomości publicznej dokładnych lokalizacji swoich satelitów. Ponieważ te dane nie są jeszcze dostępne, samo wejście na orbitę może być najlepszym rozwiązaniem dla Chin do śledzenia Starlink.
Data wystrzelenia chińskich satelitów nie została ogłoszona.